Axial flux permanent magnet machine with novel flat winding made of conductor sheet
İletken levhadan üretilen özgün yassı sargılı eksenel akılı sabit mıknatıslı makina
- Tez No: 650209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KEYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, elektrikli makineler için, ince, yuvarlak tellere sahip geleneksel sargılara alternatif olarak, yassı sargı adı verilen yeni bir sargı topolojisi önermektedir. Önerilen sargı türü, damgalama presi, lazer veya su jeti gibi endüstriyel otomasyon araçlarıyla ince bir iletken levhadan üretilmektedir. Bu araçlar elektrikli makineleri üretiminde yaygın olarak kullanıldığından, yassı sargı topolojisi, üretim hattında önemli değişikliklere neden olmaksızın, üretim kolaylığı avantajına sahiptir. Yüksek akım değerleri, kısaltılmış sargı sonları uzunluğu ve yüksek doldurma faktörü, yassı sargının diğer avantajlarıdır. Önerilen sargı türünün performansını değerlendirmek için, yassı sargı topolojisi, eksenel akılı, sabit mıknatıslı makinede uygulanmıştır. Manyetik alan analizi, gerilim, döndürme monenti formülünün çıkarılması ve kayıpların modellenmesi içeren makinenin analitik modeli, sonlu eleman analizi bağımlılığını ortadan kaldırmıştır. Yassı sargının vaat edilen avantajları, 1.4 kW, 26 Nm ve 48 V değerlerine sahip, üretimi gerçekleştirilen prototip makine üzerinde araştırılmış ve analitik modellerin hassasiyeti deneysel doğrulama yoluyla ölçülmüştür. Bakır ve alüminyum yassı sargıların fizibilitesi, maliyet, üretim ve verimlilik açısından prototip üzerinde araştırılmıştır. MW ölçekli makinelerde yassı sargı topolojisinin performansı, 1 MW, 480 kNm ve 680 V değerlerine sahip, rüzgâr türbini uygulaması için, doğrudan tahrikli generatör üzerinden değerlendirilmiştir. Yassı sargıya sahip generatörün, 46 Nm/kg döndürme monenti yoğunluğuna ulaşarak, makine performansını yükselttiği görülmüştür. Sonuç olarak, tezde sunulan analiz, özgün yassı sargı topolojisinin, elektrik makineleri geleneksel sargılarıyla karşılaştırıldığında, gelecek vaat eden bir alternatif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a novel winding topology, called flat winding, as an alternative to the conventional windings with stranded round wires for electric machines. It is made of a thin conductor sheet by industrial automation tools such as stamping press, laser, or water jet. Since these tools are widely used in the production of electric machines, the flat winding topology enjoys the advantage of the ease of manufacturing without significant modification on the production line. Superior current ratings, shortened end windings, and high fill factors are other advantages of flat winding. In order to evaluate its performance, it is implemented on the axial flux permanent magnet machine. Analytical modeling of the machine, including field modeling, voltage, torque derivations, and losses modeling, eliminated the finite element dependency. The promised advantages of flat winding are investigated on 1.4 kW, 26 Nm, and 48 V prototype machine, and the accuracy of the analytical models are validated through experimental verification. The feasibility of copper and aluminum flat windings is investigated on the prototype and compared in cost, manufacturing, and efficiency. The performance of flat winding topology in MW-scale machines are evaluated on 1 MW, 480 kNm, and 680 V direct-drive generator for wind turbine application. It is seen that flat winding has elevated the machine performance by achieving 46 Nm/kg torque density. In conclusion, the analysis in the thesis shows that novel flat winding topology is a promising alternative to the conventional windings for electric machines.