Analysis of the effect of element radiation pattern in the performance of MIMO arrays used in imaging applications
Görüntüleme uygulamalarında kullanılan ÇGÇÇ dizilerinin performansında eleman radyasyon düzeninin etkisinin analizi
- Tez No: 650213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte, sistemlerin karmaşıklığı da artma eğilimindedir. Sonuç olarak, bu tür karmaşık sistemlerdeki tüm etkileri hesaba katan titiz modeller çok zaman alıcı hale gelir. Bu çalışmada ultra geniş bant (UGB) çok-girişli çok-çıkışlı (ÇGÇÇ) görüntüleme sistemi ele alınmış ve bu tür sistemlerin analizinde kullanılan titiz modellerle elde edilen sonuçlara yakın sonuçlar elde etme çabasıyla basit bir model geliştirilmiştir. Basit veya titiz modeller belirli bir hedef bir gönderici antenle aydınlatıldığında bir alıcı tarafından alınan verileri simüle eder. Tüm gönderici alıcı çiftleri için bu verileri elde ettikten sonra geri projeksiyon yöntemi kullanılarak sistemin nokta dağılım fonksiyonu elde edilebilir. Geliştirilen basit modelin düzgün çalıştığını doğrulamak için ultra geniş bant sinyal özellikleri ve dizi açıklığındaki anten konfigürasyonu analiz edilmiş ve sonuçlar literatürde bulunanlarla karşılaştırılmıştır. Geliştirilen basit modelin düzgün çalıştığını doğruladıktan sonra anten ışıma paterni hesaplamalara eklenmiş ve geliştirilmiş bir model elde edilmiştir. İyileştirilmiş ve titiz modellerden oluşturulan veriler kullanılarak elde edilen nokta yayılım fonksiyonları karşılaştırılarak eleman ışıma paterninin çok-girişli çok-çıkışlı (ÇGÇÇ) görüntüleme sistemi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu tezde titiz modelin verilerini oluşturmak için tam dalga elektromanyetik simulasyon yazılımı CST Studio kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the developments in technology, complexity of the systems tends to increase. Consequently rigorous models that take into account of all the effects in such complex systems become very time consuming. In this study, an ultra-wide band (UWB) multi-input multi-output (MIMO) imaging system is considered and a simple model that is generally used in the analysis of such systems is improved with an effort to obtain results closer to those achieved by rigorous models. Simple or rigorous models simulates the data that is received by a receiver antenna when a specified target is illimunated by a transmitter antenna. After obtaining this data for all transmitter receiver pairs, the point spread function (PSF) of the system can be obtained with the utilization of back projection method. In order to verify the proper operation of the implemented simple model, UWB signal characteristics and antenna configuration in the array aperture are analyzed and the results are compared with those found in the literature. After verifying the proper operation of the implemented simple model, antenna radiation pattern is embedded into the calculations and an improved model is obtained. By comparing point spread functions obtained by using the data generated by improved and rigorous models, effect of element radiation pattern on multi-input multi-output (MIMO) imaging system is examined. In this thesis, full-wave electromagnetic simulation software CST Studio is used to generate the data of the rigorous model.