Ag2XSnS4 (AXTS; X=Zn, Mn, Ni, Co) nano yapıların sentez parametrelerinin şekil ve kristalleşme üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of synthesis parameters on the shape and crystallization of Ag2XSnS4 (AXTS; X = Zn, Mn, Ni, Co) nanostructures
- Tez No: 650352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında kolloidal sıcak besleme yöntemi ile Ag2XSnS4 (X= Co2+, Mn2+, Zn2+, Ni2+) nano-alaşımları sentezlenmiş ve sıcaklık, süre, başlangıç maddeleri gibi sentez parametrelerinin şekil ve krsitalleşme üzerine etkileri incelenmiştir. X-ışınları kırınımı (XRD), enerji dağılım spektroskopisi (EDS), geçirimli elektron mikroskobu (TEM), ultraviyole spektrofotometresi (UV) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) cihazları ile sentezlenen nanokristallerin kristal yapısı, saflığı, optik özellikleri, yapının bileşimi ve homojenliği ve yüzey morfolojisi özellikleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen denemelere ait analiz sonuçları incelendiğinde iyi kristallenmiş nanokristallerin elde edildiği ve bu nanokristallerin boyutlarının genel olarak 10-100 nm arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Tez kapsamında Ag2XSnS4 nanokristalleri değişken sentez parametreleri ile sentezlenmesi sonucu oluşan yapılar arasındaki şekil ve boyut farklılıkları incelenmiştir. Sentez çalışmaları sonucunda sentezlenen AXTS yapısının güneş pilleri ve yakıt pilleri gibi enerji uygulamalarında kullanılabileceği ve bu alanda kullanılan platin ve CZTS'ye alternatif oluşturabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag2XSnS4 (X= Co2+, Mn2+, Zn2+, Ni2+) nano-alloys were synthesized by colloidal method and the data obtained as a result of the variable parameters applied in these experiments were examined. Crystal structure, purity, optical properties, composition and homogeneity, surface morphology and photovoltaic properties of nanocrystals synthesized were examined by X-ray diffraction (XRD), energy dispersion spectroscopy (EDS), permeable electron microscopy (TEM), ultraviolet spectrophotometry (UV) and scanning electron microscopy (SEM) devices. When the analysis results of the were studied, it was observed that well-crystallized nanocrystals were obtained and the sizes of these nanocrystals generally ranged between 10-100 nm. Within the scope of the thesis, the shape and size the differences between the structures formed by synthesizing Ag2XSnS4 nanocrystals with variable synthesis parameters were investigated. As a result of the synthesis studies, it has been shown that the synthesized AXTS structure can be used in energy applications such as solar cells and fuel cells and can be used as an alternative to platinum and CZTS used in this field.