The evaluation of water quality from some highlands by using diatom indices in high mountain area, Erbil Iraq
Yüksek dağlik alanda diatom endeksleri kullanilarak bazi yaylalardan su kalitesi değerlendirilmesi, Erbil Irak
  1. Tez No: 650415
  2. Yazar: SARBAZ NAJMALDIN QADER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Erbil İlinin Choman bölgesinden 10 çalışma alanı/istasyon seçilmiştir. Su numuneleri Ekim 2018'den Mart 2019'a kadar aylık olarak alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hava sıcaklığı , 0 - 33.6 ºC aralığında oldukça dalgalanmalara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Su sıcaklığı 11 – 23.7 ºC arasında değişmiştir. Su analizleri sonuçları şu şekilde belirlenmiştir: pH, 7.17 - 7.98 arasında değişmiştir; EC, 143 - 979 μScm-1; arasında değişmiştir; bulanıklık 0.50 - 13.3 NTU arasında değişmiştir; Toplam alkalilik, asitlik ve sertlik sırasıyla 87 - 354.2, 0.37 - 8.28 ve 57 - 301 ppm CaCO3 arasında belirlenmiştir. Choman bölgesindeki inorganik metalik olmayan özellikleri sonuçları aşağıdadır: Klor, 3.9 - 117.9 mg 1-1; sülfat 36-497 ppm, ve nitrat, 0.27-1.2 ppm N-N02 ile; fosfat 0-3.56 ppm P-PO4; silis 0.23-3.93 ppm Si-SiO22-arasında değişmiştir. Öte yandan, diğer metalik katyonların sonuçları şu şekilde çıkmıstır: Ca2+ 12-120 ppm, Mg2+ 7 - 43 ppm. Kalsiyum bütün su kaynaklarında magnezyumdan baskındır. Kaynak suyu sahalarındaki Çözünmüş oksijen (DO) muhtevasına gelince, konsantrasyon 0.92 ile 10.5 ppm arasında değişmiştir. 1. ve 8., istasyonlar ortalama 7 ppm'den daha yüksek DO düzeyleriyle karakterize edilmiştir. Beş günlük Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOD5) sonuçları 1,58 - 4,14 ppm arasında değişmiştir. 2. ve 3. istasyonlar incelenen dönemde ortalama 0.77 ve 0.66 ppm değerindeki düşük BOD5 seviyeleri ile karakterize edildiğinden diğer çalışma alanları arasında iyi su kalitesi olarak kabul edilmiştir. Morfolojik olarak toplam 87 diatom türü tanımlandı ve bu türler 8 takım, 10 aile ve 30 cins ile temsil edilmiştir. Naviculaceae takımı, Navicula cinsinden 10 tür ve toplamda 25 tür ile ilk sırada yer almıştır. Fragilariaceae takımi, Fragilaria cinsinden 9 ve Synedra cinsinden 6 tür olmak üzere 19 tür ile ikinci sırada yer almaktadır. Toplam diatom sayısı 23.35 ila 491.3 hücre, X 103l-1 , ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki yükseliş/pik yaptıkları gözlenmiştir. Çalışma süresince çeşitlilik endeksinin değeri 1.09 ile 2.02 arasında değişmiş ve hiçbir zaman 1.74 değerin altına düşmemiştir, bu da Choman bölgesindeki tüm kaynak sularının iyi ile çok iyi diatom tür çeşitliliği ve iyi su kalitesine sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, ten spring water sites were selected in Choman district within Erbil province, Iraq. Water samples were taken monthly from October 2018 to March 2019. The results revealed a wide range of variations in air temperature, ranging from 0 to 33.6 ºC. The temperature of the water ranged from 11 to 23.7 ºC. The findings of the study of the spring water samples revealed the following records: The pH value was 7.17-7.98; Electrical Conductivity - EC ranged from 143 - 979 μS. cm-1; turbidity levels was 0.50 – 13.3 Nephelometric Turbidity Unit- NTU; Alkalinity, acidity and hardness ranged 87-354.2, 0.37–8.28, and 57-301 mg CaCO3l-1 respectively. Analysis of inorganic non-metallic properties revealed the following records in Choman area: Cl- ranged from 3.9 – 117.9 mg l-1; sulfate and nitrate were ranged from 36-497 mg l-1, 0.27-1.2 mg N-NO2 l1; PO43- ranged from 0-3.56 mg P-PO4 l-1; SiO22- ranged from 0.23-3.93 mg Si-SiO22- l-1. On the other hand, results of metals revealed the following records: Ca2+ was ranged from 12 -120 mg l-1, while Mg2+ ranged from 7 - 43 mg l-1. Calcium dominated over magnesium in all spring sites. Regarding the DO content in spring water sites, the concentration fluctuated between 0.92 and 10.5 mg l-1. Sites 1 and 8 characterized by high levels of DO with mean of greater than 7 mg l-1. The results of five-day Biological Oxygen Demand (BOD5) ranged from 1.58 – 4.14 mg l-1. Sites 2 and 3 characterized by low levels of BOD5 with mean value 0.77 and 0.66 mg l-1 during the studied period, thus they were considered as good water quality among other studied sites.Phycologically, a total of 87 diatom species was identified and represented by 8 orders, 10 families and 30 genera. Naviculaceae was placed in the first ranked order among the total identified diatoms represented by 25 species, dominated by Navicula with 10 species. Fragilariaceae with 19 species placed in the second ranked order, dominated by Fragilaria with 9 species and Synedra with 6 species. Total number of diatoms ranged from 23.35 to 491.3 cells x103 l-1 with two annual peaks, the spring peak of growth and the autumn peak. The value of diversity index during the period of the study were ranged from 1.09 to 2.02 and never fell below the value of one with an overall mean of 1.74, which means that all spring sites in Choman district characterized good to very good diatom species diversity and indicate good water quality in the study area.