Türkiye'nin kamu diplomasisi bağlamında Afrika'daki sağlık çalışmaları: Somali örneği
Turkey's health activities in Africa in the context of public diplomacy: The case of Somalia
  1. Tez No: 650502
  2. Yazar: YAVUZ SELİM DUMANGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Kamu Diplomasisi bağlamında Afrika'da 1998 yılında başlattığı açılım stratejileri, stratejilerin sonuçları ve 2022 yılına kadar ki gelişim süreci ele alınmıştır. Bu gelişmeler ışığında Türkiye'nin özellikle Sahraaltı Afrika'daki güçlenen siyasi ve ekonomik durumu değerlendirilmiştir. Kavramsal çerçeve tanımlanarak başlanan birinci bölümde; güç kavramı ve çeşitleri, diplomasi, kamu diplomasisi, insani yardım, sağlık diplomasisi konuları ve sağlık diplomasisinin yumuşak güç aracı olarak kullanılması ele alınmıştır. İkinci bölümde; Türkiye'nin, Afrika ile olan ilişkileri, yakın dönem Afrika politikası ele alınarak, Türkiye'nin Afrika'da uyguladığı insani yardım ve sağlık diplomasisi faaliyetleri değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde Türkiye Somali ilişkilerine değinilerek, Türkiye'nin, Somali'de yaptığı insani yardım ve sağlık diplomasisi faaliyetleri ele alınmıştır. Türkiye'nin uyguladığı sağlık diplomasisi faaliyetlerinin iki ülke ilişkilerine etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma yapılırken kamu diplomasisi, sağlık diplomasisi, insani yardım, sivil toplum kuruluşu, Afrika ve Somali konuları ile ilgili literatür taraması yapılarak yazılan yüksek lisans, doktora tezleri, makaleler, kitaplar, değerlendirmeler, köşe yazıları, röportajlar ve kurumların faaliyet raporları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin sağlık diplomasisi adına yaptığı çalışmaların Türkiye-Somali ilişkilerine katkısının ne olduğu sorularına cevap aramaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the context of Public Diplomacy, Turkey's initiative strategies that started in Africa in 1998, the results of the strategies and the development process until 2022 are discussed. In the light of these developments, the strengthening political and economic situation of Turkey, especially in Sub-Saharan Africa, has been evaluated. In the first part, which started by defining the conceptual framework; The concept of power and its types, diplomacy, public diplomacy, humanitarian aid, health diplomacy and the use of health diplomacy as a soft power tool are discussed. In the second part; Turkey's relations with Africa and its recent African policy were discussed, and Turkey's humanitarian aid and health diplomacy activities in Africa were evaluated. In the third and last part, Turkey-Somali relations are mentioned and Turkey's humanitarian aid and health diplomacy activities in Somalia are discussed. The effect of Turkey's health diplomacy activities on the relations between the two countries has been evaluated. While conducting the research, the literature on public diplomacy, health diplomacy, humanitarian aid, non-governmental organization, Africa and Somalia was reviewed, and postgraduate theses, articles, books, evaluations, columns, interviews and activity reports of institutions were examined. The aim of this study; It is to seek answers to the questions of what is the contribution of Turkey's work on behalf of health diplomacy to Turkey-Somalia relations.