Deneysel hepatik lipidozis oluşturulan tavşanlarda kekik otu (thymus vulgaris) yağı ve thymol'ün immunojenik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the immunogenic activities of thyme (thymus vulgaris) oil and thymol in rabbits with experimental hepatic lipidosis
- Tez No: 650539
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Allergy and Immunology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Farklı beslenme veya diyet rejimlerinin kromatin ve gen ekspresyonu üzerinde epigenetik değişiklikler olarak bilinen etkileri vardır. Hiperkolesterolemi, hipertrigliseridemi ve viseral yağ birikimi non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına yol açan faktörlerdendir. Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) basit steatozdan non-alkolik steatohepatite (NASH) ve fibrozise ilerleyen kronik bir karaciğer hastalığıdır. Bu tez çalışmasında deneysel olarak oluşturulan hepatik lipidozis tavşan modelinde bitkisel tedavi amacıyla kullanılan kekik yağı ve thymol'ün metabolik parametrelerle birlikte inflamasyonla ilişkili genlerin mRNA ekspresyon düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Araştırmada ortalama 3.41±0.56 kg ağırlığında, 10-12 haftalık ve sağlıklı, toplam 48 adet, Yeni Zelanda ırkı, erkek tavşan kullanıldı. Tavşanlar standart tavşan yemiyle beslenen normal diyet grubu ve % 1 kolestrol ilave edilmiş yüksek kolesterol diyet grubu olarak iki ana gruba ayrıldı. Normal diyet ve yüksek kolestrol diyet grupları da 3 alt gruba (n= 8) ayrılarak; I. gruba standart tavşan diyeti, II. gruba standart tavşan diyeti+thymol (6 mg/kg, oral), III. gruba standart tavşan diyeti+kekik yağı (20 mg/kg, oral), IV. gruba yüksek kolesterol diyeti, V. gruba yüksek kolesterol diyeti+thymol (6 mg/kg, oral), VI. gruba yüksek kolesterol diyeti+kekik yağı (20 mg/kg, oral) verildi. Çalışma süresince 0, 4, 8 ve 11. haftalarda kan örnekleri alındı ve canlı ağırlıkları tartılarak kaydedildi. Karaciğerdeki yangısel sürecin izlenmesi amacıyla proinflamatuvar sitokinler (TNF-α, IL-1β, IL-6) ve akut faz proteini (C-Reaktif Protein) analizleri yapıldı. Karaciğer dokusundan inflamasyonla ilişkili hedef genlerin [STAT4, IFNγ, Tbet (tbx), IL-4, IL-5, IL-13, Gata3, IL-17A, GMCSF, RORγ (RORC), IL-9, IL-10, IL-18, Foxp3, IL-8] mRNA ekspresyon düzeyleri Real-Time PCR yöntemiyle analiz edildi. Oluşturulan deneysel hepatik lipidozis tavşan modelinde karaciğerlerde; sarımtırak renk değişimleri, hacimce artış, kenarlarda kütleşme, balonumsu dejenerasyon, yağ vakuolleri, hepatositlerde hemosiderin pigmenti, portal bölgelerde lenfositten zengin mononüklear hücre infiltrasyonları ve kupffer hücrelerinde sayıca artış görüldü.
Özet (Çeviri)
Different diet or diet regimens can bring about epigenetic changes; which are visible as differences in chromatin and gene expression. Hypercholesterolemia, hypertriglyceridemia and visceral fat accumulation are precursors that can lead to non-alcoholic fatty liver disease. Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a chronic liver disease that progresses from simple steatosis to non-alcoholic steatohepatitis (NASH) and fibrosis. In this study, experimentally induced hepatic lipidosis rabbit model was used to investigate the effect of herbal remedies such as Thyme oil and thymol; along with metabolic parameters, on mRNA expression levels of inflammation-inducing genes. A total of 48 healthy New Zealand rabbits, aging 10-12 weeks and having an average weight of 3.41 ± 0.56 kg were selected for this study. Rabbits were divided into two main groups: Group-ND and Group-HCD; i.e. a normal diet group fed with standard rabbit feed and a high cholesterol diet group with 1% added cholesterol respectively. Group-ND and Group-HCD also were divided into 3 subgroups (n = 8). Group-ND comprised of group-1, group-2 and group-3 i.e. a standard rabbit diet, standard rabbit diet + thymol (6 mg/kg, oral) and a standard rabbit diet + thyme oil (20 mg/kg, oral) respectively. Group-HCD further comprised of group-4, group-5 and group-6 i.e. a high cholesterol diet, high cholesterol diet + thymol (6 mg/kg, oral) and a high cholesterol diet + thyme oil (20 mg/kg, oral) respectively. Blood samples and body weights both were recorded at intervals of 0, 4, 8 and 11 weeks respectively. Proinflammatory cytokines (TNF-α, IL-1β, IL-6) and acute phase protein (C-Reactive Protein) analyzes was performed to monitor the inflammatory process in the liver. Real-Time PCR method was used to evaluate the mRNA expression levels of the target genes [STAT4, IFNγ, Tbet (tbx), IL-4, IL-5, IL-13, Gata3, IL-17A, GMCSF, RORγ (RORC), IL-9, IL-10, IL -18, Foxp3, IL-8], associated with inflammation of the liver tissue. Grosspathological findings included yellowing, increase in size, thickening and rounding of the liver edges. Histopathological findings revealed balloning degeneration, pressence of oil vacuoles and hemosiderin pigment in hepatocytes. Alongwith lymphocyte-rich mononuclear cell infiltrations in the portal areas and an increase in the number of kupffer cells was recorded.