Chlamydomonas reinhardtii mikroalgine ait mutantlarının biyohidrojen üretim potansiyellerinin incelenmesi
Examination of the biohydrogen production potentials of microalgae mutants Chlamydomonas reinhardtii
- Tez No: 650557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ŞURİŞVAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mikroalgler, biyosferde yaşayan tek hücreli, fotoototrofik mikroskobik organizmalardır. Yeşil alglerin ışıkta hidrojen üretme kabiliyeti, 1942 yılında Gaffron ve Rubin tarafından keşfedilmiştir. O zamandan beri, çok sayıda Chlamydomonas türü de dahil olmak üzere çeşitli fotoototrofik mikroorganizmaların H2 ürettiği gösterilmiştir. Bu çalışmada ise, Chlamydomonas reinhardtii türüne ait farklı mutantlar kullanılarak, iki farklı üretim prosesindeki hidrojen üretim kapasitelerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu iki farklı üretim prosesinden biri sülfür yoksunluğuna dayanan iki aşamalı üretim, diğeri ise üretim ortamını değişikliği gerektirmeyen HS üretim prosesidir. Yapılan denemeler sonucunda HS (Sueoka's high salt medium) üretim prosesinde hidrojen elde edilememiştir. Toplam 11 suş (CC124, WT, D239-40, D240, D240-41, Véro, 1130, mt (+), mt (-), T-1, AOX) kullanılarak gerçekleştirildiği sülfür yoksunluğuna dayanan üretimde 1L'lik Roux tipi panel fotobiyoreaktör kullanılmış ve en çok üretim yapan D240-41, Véro ve mt (+) mutantları, 2,5L'lik karıştırmalı tank fotobiyoreaktörde hidrojen üretimleri denenmiştir. Bütün üretimlerde en çok üretim yapan mutant Véro olmuştur.
Özet (Çeviri)
Microalgae are single-celled, photoototrophic microscopic organisms that live in the biosphere. The ability of green algae to produce hydrogen in light was discovered in 1942 by Gaffron and Rubin. Since then, various photoototrophic microorganisms have been shown to produce H2, including a large number of Chlamydomonas species. In this study, it was aimed to determine hydrogen production capacities in two different production processes by using different mutants of Chlamydomonas reinhardtii species. One of these two different production processes is two-stage production based on sulfur deprivation, and the other is the HS (Sueoka's high salt medium) production process that does not require a change in the culture medium. As a result of the trials, hydrogen could not be obtained in the HS production process. 1L Roux type panel photobioreactor was used in production based on sulfur deprivation in which a total of 11 strains (CC124, WT, D239-40, D240, D240-41, Véro, 1130, mt (+), mt (-), T-1, AOX) was used. D240-41, Véro and mt (+) mutants producing hydrogen have been tried in 2.5L stirred tank photobioreactor. The most productive mutant in all productions was Véro.