Hukuka ekonomik yaklaşımın toplumsal dayanakları
The social foundations of the economic approach to law
- Tez No: 650884
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Hukuk ve İktisat Akımı, iktisat teorisinin -özellikle de mikroekonominin ve refah iktisadının temel kavramlarının- hukukun ve hukuki kurumların yapısı, şekillenişi, işlevleri ve etkilerinin incelenmesi için tatbik edilişi olarak tanımlanabilir. Bu akım, doğal hukuk teorisi ve hukuki pozitivizm ile neredeyse eşit güce sahip yeni bir hukuk paradiması halini almış ve 20. yüzyıl boyunca çok çeşitli düşünce okullarına bölünmüştür: Chicago Okulu, Virginia Okulu, Kurumsalcılık, Davranışsalcı hukuk ve ekonomi ekolü, Yeni Kurumsalcı Okul, Yale (New Haven) Okulu ve Avusturya hukuk ve ekonomi ekolü gibi. Bu çalışma, Hukuk ve İktisat Akımı'nın hukuk kuramı içinde tutunmuş olduğu konumu tanımlayıp, onun felsefi ve sosyolojik boyutlarını, esas olarak üç önde gelen düşünce okulunu merkeze almak suretiyle ortaya koymaktadır. Merkeze alınan bu üç okul: Chicago, Avusturya ve Virginia okullarıdır. Bazı kimselerin nazarında Chicago Okulu, hukuk ile iktisadın disipliner entegrasyonuna dair sunmuş olduğu büyük katkıları nedeniyle, hukuk ve ekonomi yaklaşımı ile aynı şeyi ifade eder. Bu nedenle söz konusu yaklaşım genellikle ana-akım olarak anılır. Virginia ve Avusturya yaklaşımları ise epistemolojik ve metodolojik bir takım farklılıkları olmakla beraber, Chicago okulu ile oldukça yakın entelektüel bağlara sahip olmuştur. Ana akım Chicago yaklaşımı, ayrıca, neoklasik niteliklerinden ötürü, genel olarak pozitivistik ve a-sosyolojik bir bakış açısı olarak da tarif edilir. Bu çalışma söz konusu yaklaşımın sosyal teoriyle bağlantıları üzerindeki örtüyü kaldırmaya dönük bir çaba içermektedir. Bunu ise bir Neo-Avusturya okulu düşünürü Friedrich A. Von Hayek'in kendiliğinden düzen ve özel hukuk toplumu (privatrechtsgesellschaft) düşünceleri, Virginia yaklaşımının kamu tercihi ve çıkar grupları teorileri, neoliberal toplum tasarımları ve risk toplumu ve ekolojik hukuk yaklaşımları gibi bir takım postmodern tartışmalar ışığı altında yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Law and Economics Movement can be defined as the application of economic theory -especially microeconomics and some basic concepts of welfare economics- to examine the structure, formation, functions and impacts of the law and legal institutions. The Movement has become a new legal paradigm that has nearly equal strength with natural law theory and legal positivism. It is also separated into several schools of thought along 20th century: Chicago School, Virginia School, Institutionalism, Behavioral Law and Economics, New Institutional School, Yale (New Haven) School, and Austrian Law and Economics etc. This study describes the jurisprudential niche occupied by Law and Economics Movement and identifies its philosophical and sociological aspects by focusing on mainly three prominent schools of thought: Chicago School, Austrian School and Virginia School. To some, Chicago School is synonymous with law and economics because of its great contributions on the disciplinary integration of law and economics. So this approach has generally mentioned as the mainstream. Virginia and Austrian approaches have been in close intellectual contacts with Chicago School in spite of some epistemological and methodological differences. Mainstream Chicagoan approach has also been usually described as a positivistic and also a-sociological viewpoint in connection with its neoclassical characteristics. This study includes an endeavour to unveil its connections with social theory in the light of a Neo-Austrian thinker Friedrich A. Von Hayek's ideas on spontanous order and private law society (privatrechtsgesellschaft), Virginia school's theories on social choice and interest groups, neoliberal social projections and some other postmodern discussions like risk society and ecological jurisprudence.