Sıvı kauçukların kord bezi kaplama hamurunun ısıl, mekanik ve yapışma özelliklerine etkileri
Effect of liquid rubbers on the thermal, mechanical and adhesion properties of the tire skim compound
  1. Tez No: 650889
  2. Yazar: FURKAN ÇELTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ÖZGÜR BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Lastik takviyesinde aramid, rayon, karbon elyaf, naylon ve polyester olmak üzere çok sayıda elyaf tipi kullanılabilir ve hangi elyafın kullanılacağına, lastikten beklenen performansa göre karar verilir. Dokunmuş kord, yani kord bezi üretiminde en yaygın kullanılan elyaflar Naylon (Nylon 6.6 ve Nylon 6.) ve Polyesterdir (PEs). Bu elyafların yapısal farklarından dolayı kauçuk hamuruna doğrudan yapışma kuvveti oldukça düşüktür ve lastiğe yerleştirilmeleri öncesi mutlaka, yapışmayı geliştirmek üzere köprü görevi gören bifonksiyonel bir kimyasal (çoğunlukla RFL) ile yüzey kaplama işlemine tabi tutulmak zorundadır. Kaplama bileşimi elyafa göre değişkenlik gösterir ve kauçuk hamuru içinde yapışma performansı en düşük, pişirme sırasında ara yüzey bozulmasına en yatkın olan elyaf PEs'tir. Bu problemin çözümüne yönelik çok sayıda akademik ve endüstriyel çalışma mevcut olmasına rağmen, lastikte kullanılan hamur bileşimlerinin çok çeşitli olması ve polyesterin doğası gereği diğer elyaflara kıyasla daha az reaktif oluşu gibi nedenlerle, PEs yapışma prosesi halen gelişmeye oldukça açık bir konudur. Bu çalışmada, hamur bileşiminde özgün değişiklikler yapılarak yapışmanın geliştirilmesi ve hamurun reolojik, fiziksel ve mekanik özelliklerinde iyileşme sağlanması amaçlanmaktadır. Ek olarak; kalenderleme ünitesinde hamurun işlenebilirlik özelliklerinde iyileştirme sağlayabilmesi amaçlanmıştır. PEs elyafın lastiğe yapışmasını geliştirmede reaktif sıvı kauçuklar kullanılacak ve uzun pişme süreleri göz önüne alınarak geri dönmenin(reversiyon) engellenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Polymeric textile cords, steel cords and steel cables are mainly reinforcing materials that are used in tire production. Polymeric textile cords such as Polyester (PEs), Nylon, Aramid and Rayon are commonly treated with bi-functional resorcinol formaldehyde latex (RFL) to obtain desired adhesion to rubber matrix. PEs cords are known as their poor adhesion to both RFL and rubber compounds due to limited reactivity on the surface and poor reaction extent between methylol and hydroxyl groups of RFL. Increasing carboxyl content on PEs surface or in the rubber compound is one of the best strategies to overcome this adhesion problem. Liquid rubbers, which can co-vulcanize with solid rubbers, are also strong alternatives of process oils with their excellent plasticizing effect without deterioration in mechanical properties of the resulting material. Co-vulcanization also improves the stability of this additive and prevents possible bleeding and migration during service life of the tire. In this study, carboxylated grafted liquid isoprene rubber have been incorporated to rubber compound to improve adhesion in PEs-RFL-Rubber ternary system. Rheological and dynamic-mechanical properties of reactive liquid rubber containing tire rubber compounds have been evaluated extensively, as well as H-adhesion behaviour of PEs cord-rubber composite matrix.