Türkiye'de gerçekleşen ekonomik krizlerin ihracat üzerindeki etkisi: Bir trend analizi
Influence of the economic crisis in turkey on export: The trend analysis
  1. Tez No: 651132
  2. Yazar: EMİNE GÖKÇEN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kriz birçok alanda kendini gösteren aniden ortaya çıkan sebebi bilinmeyen ya da dış etkenlerin sebep olduğu ekonomide meydana gelen kötüye gidiş halidir. Krizler Para Krizi, Sistematik Finansal Krizler, Bankacılık Krizi ve Dış Kaynaklı Krizler olarak dörde ayrılmaktadır. Belirtildiği gibi kriz ekonomide aniden gelişen kötüye gidiş olarak adlandırılır ve bir önce engellenebilmesi ekonominin stabil hale geçmesi için önlemler alınması gerekir. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de birçok kriz yaşamıştır. Türkiye'nin kriz ile tanışması 1929 ekonomik buhranı olmuştur. Tüm dünyada oluşturduğu kötü etkiler henüz tarım ekonomisi olarak ilerleyen Türkiye'yi de derinden etkilemiş. Bu kriz ortamının dönüştürülmesi amacı ile önlemler alınmaya devletçi politikalar ile kriz ortamı yumuşatılmaya ve geçirilmeye çalışılmıştır. Ancak bu ve daha sonrasında gecikmiş ve yanlış politikalar ile ülke birçok krize şahit olmuştur. Son yaşamış olduğumuz kriz 2008 Küresel Krizidir. 2008 krizi daha çok finansal bir kriz ve aynı zamanda küresel bir krizdir. Ancak araştırmalar göstermektedir ki Türkiye bu krizden finansal değil reel sektörde daha çok etkilenmiştir. Tezimiz ilerleyen aşamalarında tüm bu konulara detayları ile değinilecektir. Yaşanan krizler ve ülkenin yaşamış olduğu ilk krizimiz 1929 buhranı ve son geçirmiş olduğumuz 2008 krizine kadar kriz ortamı ve bu krizler arasında ülkenin ihracat olarak hangi aşamaya geldiğini anlamak ve ihracatın krizlerden etkilenip etkilenmediğini sorgulamak amacı ile ekonometrik bir analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crisis is a situation of sudden deterioration in the economy caused by unknown or external factors, which suddenly manifests itself in many areas. Crises are divided into four as Money Crisis, Systematic Financial Crises, Banking Crisis and External Crisis. As mentioned, the crisis is called a sudden deterioration in the economy and measures must be taken to stabilize the economy before it can be prevented. It has experienced many crises in Turkey as well as throughout the world. Acquainted with Turkey's crisis was the Great Depression of 1929. which creates adverse effects in the whole world it does not have a profound impact on Turkey as well as advancing the agricultural economy. With the aim of transforming this crisis environment, measures have been taken to soften and pass the crisis environment through statist policies. However, the country has witnessed many crises with this and later delayed and wrong policies. The last crisis we have experienced is the 2008 Global Crisis. The 2008 crisis is more of a financial crisis and a global one. However, research has shown that Turkey is not much affected by this financial crisis in the real sector. All of these issues will be discussed in detail in the following stages of our thesis. Crisis and our first crisis in the country until the crisis of 1929 and the last crisis in 2008 until the crisis environment, and between these crises in order to understand the stage of the country's export as an econometric analysis was performed.