Anten tabanlı mikrodalga sensörlerin çeşitli alanlardakiuygulamaları
Applications of antenna based microwave sensors in various fields
  1. Tez No: 651614
  2. Yazar: CUMALİ KOPMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte Metamalzeme (MTM) veya anten tabanlı sensörlere olan ilgi artmıştır. Günümüzde metamalzemeler ve antenler birçok alanda ölçüm, algılama ve tespit amaçlı sensör olarak kullanılabilmektedir. Metamalzemeler, doğadaki malzemelerin sahip olamadığı elektromanyetik özelliklere sahiptirler. Metamalzemeler negatif kırılma indisine sahip olabilen ve doğada bulunmayan yapay malzemelerdir. Bu tez çalışmasının ilk aşamasında metamalzeme veya anten tabanlı sensörlerin endüstriyel ve tıbbi alanlardaki sıvıların ölçüm uygulamaları yapılmıştır. İkinci aşamasında yüksek kazançlı geniş bantlı horn antenler ile toprak altındaki tünel ve boşluk tespiti gerçekleştirilmiştir. Öncelikle tıbbi alanda serumlardaki dekstroz yüzdesi ölçümü, endüstriyel alanda ise motor yağının ömrünün ve miktarının ölçümü amaçlanmıştır. Her iki alandaki sıvıların numunelerinin ölçümleri laboratuvarda Agilent 85070E dielektrik probe kiti ve N5234A PNA-L Agilent Network Analizör cihazıyla gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümlerin sonucunda %5, %10 ve %20 dekstroz serumlarının ve 0 km, 5 000 km ve 10 000 km kullanılmış motor yağlarının dielektrik sabitleri belirlenmiştir. Dielektrik sabitleri değerleri sonlu integrasyon tekniği (Finite Integration Technique-FIT) tabanlı mikrodalga simülasyon programına aktarılmışlardır. Bu simülasyon programı yardımıyla meta yapı ve antenlerimizin tasarımları ve simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Belirleyici parametre olarak S11 saçılma parametresi seçilmiştir. Motor yağı sensörü için günümüz araçlarına montajı en kolay hale getirmek amacıyla monopol anten tasarlanmıştır. Serumlardaki dekstroz oranı ölçümü için metamalzeme tabanlı yama anten tasarlanmıştır. Son olarak mikrodalga simülasyon programının kütüphanesi referans alınarak horn antenler ile toprak altındaki boşluk ve tünel tespitinin simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Belirleyici parametre olarak S21 saçılma parametresi seçilmiştir. Elde edilen simülasyon sonuçları neticesinde rezonans frekansındaki doğrusal değişimler sayesinde gerekli algılama ve ölçümler yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the developing technology, interest in Metamaterial (MTM) or antenna based sensors has increased. Nowadays, metamaterials and antennas can be used as sensors for measurement, perception and detection in many areas. Metamaterials have electromagnetic properties that natural materials do not normally have. Metamaterials are artificial materials that can have a negative refractive index and not available in nature. In the first step of this thesis, the measurement applications of metamaterial or antenna based sensors for liquids in industrial and medical fields are made. In the second step, detection of tunnel and space under the ground performed by using high gain wideband horn antenna. Firstly, it is aimed to measure the percentage of dextrose in serums in the medical field, and to measure lifetime and amount of motor oil in the industrial field. The measurements of the samples of the liquids in both areas have been realized with the Agilent 85070E dielectric probe kit and N5234A PNA-L Agilent Network Analyzer in the laboratory. As a result of these measurements, the dielectric constants of 5%, 10% and 20% dextrose serums and 0 km, 5 000 km and 10 000 km used motor oils have been determined. Dielectric constants values have been transferred into the finite integration technique (FIT) based microwave simulation program. With the help of this simulation program, the designs and simulations of our meta-structures and antennas have been realized. The scattering parameter, S11, have been chosen as the determining parameter. A monopole antenna was designed for the motor oil sensor to make it easier to integrate into the vehicles currently used today. A metamaterial based patch antenna has been designed for the measurement of dextrose ratio in the serum. Lastly, with reference to the library of the microwave simulation program, simulation studies of the detection of space and tunnels under the ground with horn antennas have been realized. The scattering parameter S21 have been chosen as the determining parameter. At the end of the obtained the simulation results, the necessary detection and measurements are made through the linear changes in the resonance frequency.