Reçine temizleme işlemlerinin sarıçam ağaç malzemeye uygulanan su bazlı vernikte bazı yüzey özelliklerine etkisi
Effect of resin cleaning processes on some surface properties in water-based varnish applied to scots pine wood materials
- Tez No: 651627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACİ İSMAİL KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, sarıçam ağaç malzeme yüzeylerinde reçinenin sebep olacağı bazı olumsuz özellikleri farklı yüzey temizleme işlemleri ve su bazlı vernikler ile ortadan kaldırmaktır. Ayrıca, farklı reçine temizleme ve astar kat uygulamalarının iki bileşenli son kat vernikte sertlik, parlaklık, toplam renk değişimi ve yapışma dirençlerinin belirlenmesi ikinci amacı oluşturmaktadır. Bu amaçları gerçekleştirmek için sarıçam (Pinus sylvetsris L) odunu örnek yüzeylerine reçine temizleyici olarak; aseton, etilglikol, benzen, trikloretilen ve selülozik tiner, arap sabunu, amonyak, potaşe, sud kostik, hidrojen peroksit, soda, aseton + potaşe, aseton + sud kostik ve sud kostik + hidrojen peroksit uygulanmıştır. Ayrıca, pürmüz tabancası ile yakma ve sodyum bikarbonat ile yüzey aşındırma işlemleri de yapılmıştır. Ardından, örnek yüzeyleri tek bileşenli primer dolgu verniği, tek bileşenli akrilik modifiye polimer dolgu verniği ve iki bileşenli akrilik modifiye poliüretan kopolimer son kat vernik ile kaplanmıştır. Vernik katmanlarının; yapışma direncine etkisi ASTM D 4541 (çekme testi) ve ASTM D 3359 (çapraz kesim testi), parlaklığı ASTM D 523–89, toplam renk değişimi ASTM D 2244–02 ve sertliği ASTM D 2240 esaslarına göre belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; en yüksek yapışma direnci soda ve TriKlE ile işlem görüp D18 astar vernik uygulanan örneklerde, en yüksek sertlik değeri SBK ile işlem görüp JAI astar vernik uygulanan örneklerde ve en yüksek toplam renk değişimi pürmüz tabancasıyla işlem görüp D18 astar vernik uygulanan örneklerde tespit edilmiştir. En düşük parlaklık değeri ise pürmüz tabancası ve SBK ile işlem gören örneklerde belirlenmiştir. Ayrıca, mikroskop kamera (MICAM) ile yapılan detaylı incelemeler sonucunda reçine temizleme işlemlerinin reçine kusmalarını tamamen yok etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to eliminate some of the negative properties caused by resin on the surfaces of scots pine wood with different surface cleaning processes and water-based varnishes. In addition, determination of hardness, gloss, total color change and adhesion resistance in two-component finish varnish of different resin cleaning and primer coat applications is the second goal. In order to achieve these goals, scots pine wood as a resin cleaner on sample surfaces; acetone, ethylglycol, benzene, trichloroethylene and cellulosic thinner, soft soap, ammonia, potash, sud caustic, hydrogen peroxide, soda, acetone + potash, acetone + sud caustic and sud caustic + hydrogen peroxide were applied. In addition, incineration with a blowtorch and surface etching with sodium bicarbonate were also performed. Then, the sample surfaces are coated with one-component primary filler varnish, one-component acrylic modified polymer filler varnish and two-component acrylic modified polyurethane copolymer finish varnish. Layers of varnish; its effect on adhesion resistance was determined according to ASTM D 4541 (tensile test) and ASTM D 3359 (cross-cutting test), its brightness was determined according to ASTM D 523-89, its total color change was determined according to ASTM D 2244-02 and its hardness was determined according to ASTM D 2240. According to the results study, the highest bond strength with primer and varnish soda and processed D18 tricks applied in the examples, the highest hardness value and processed with varnish when applied over primer JAI SBK examples, and D18 primer varnish applied with a gun, blowtorch processed and the highest total color change in the examples have been identified. The lowest brightness value was determined in samples treated with a blowtorch and SBK. In addition, as a result of detailed examinations with a microscope camera (MICAM), it was found that resin cleaning processes do not completely destroy resin vomiting.