Spinal ateşli silah yaralanmalarının retrospektif analizi
The retrospective analysis of firearm spinal injuries
- Tez No: 651705
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAL SERARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 2011 ile 2019 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi (Hatay-Türkiye), Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran spinal ateşli silah yaralanmalı 90 olgunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular klinik olarak komplet ve inkomplet yaralanmalı olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar başvurudaki yaş, cinsiyet, travma oluş mekanizması (Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ateşli Silah Yaralanması Ölçeğine göre), nörolojik defisit tipleri, klinik olarak ASIA-ISNCSCI (Amerikan Spinal Kord Yaralanması Birliği- Spinal kord yaralanmasının nörolojik sınıflandırmasına ilişkin uluslararası standartlar) hasar skalası, başvuru anındaki GKS (Glasgow Koma Skalası) aldıkları tedavi şekli (cerrahi, konservatif), gelişen komplikasyonlar ve mortalite oranları açısından karşılaştırıldı. Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2011-2019 yılları arasında spinal ateşli silah yaralanması nedeniyle Mustafa Kemal Üniversitesi (Hatay-Türkiye), Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran hastaların cerrahi ve konservatif tedavisi sonrası nörolojik iyileşme, mortalite oranları ve tedavi yaklaşımları konusunda elde edilen bilgileri analiz etmektir. Materyal ve Metot: Hastaların verileri hastane arşivinden elde edildi. Hastalarla ilgili tüm veriler önceden hazırlanmış çalışma formlarına kaydedilmiş ve SPSS 22.0 (Sosyal Bilimler İstatistik Paketi) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tablolar arası karşılaştırmada ki-kare testi kullanıldı. Hastalarla ilgili verilerin dağılımında Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the data of 90 cases with firearm spinal injuries that applied between 2011 and 2019 to the Department of Neurosurgery, Tayfur Ata Sökmen Faculty of Medicine in Mustafa Kemal University (Hatay/Turkey) were analyzed by using retrospective analysis. The cases were clinically divided into two groups as complete and incomplete injuries. The groups were compared according to age, gender, trauma formation mechanism (according to Gülhane Military Medical Academy Firearm Injury Scale), neurological deficit types, clinically ASIA-ISNCSCI (American Spinal Cord Injury Association- International standards regarding the neurological classification of spinal cord injury), application GCS (Glasgow coma scale) at the time of treatment (surgical, conservative) developing complications and mortality rates at the application. Objective: The aim of this study is to analyze the information obtained after surgery and conservative treatment of neurological recovery and mortality rates and treatment approaches due to spinal firearm injuries between the years 2011-2019 that patient application to Department of Neurosurgery Department, Tayfur Ata Sökmen Faculty of Medicine in Mustafa Kemal University (Hatay, Turkey). Material and Method: The data of the patients were obtained from the hospital archive. All data related to the patients were recorded in pre-prepared study forms and analyzed by using SPSS 22.0 (Social Sciences Statistics Package) program. Chi-square test was used for comparison between the groups. Mann Whitney U test was used in the distribution of data about the patients.