Energy distribution modelling in railway systems
Raylı sistemlerde enerji dağıtımının modellenmesi
  1. Tez No: 651844
  2. Yazar: TURAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KILIÇ, DR. BEYHAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de, Büyükşehirlerdeki trafik sorununa çözüm olarak raylı sistemler gibi kendisine ayrılmış yol üzerinde hareket eden toplu taşıma araçları tercih edilmektedir. Raylı sistemler, yüksek taşıma kapasitesi ve düşük enerji tüketimi nedeniyle gelişmiş ülkelerde en çok tercih edilen toplu taşıma türüdür. Artan yolculuk talebiyle doğru orantılı olarak enerji ihtiyacı ve güç kaybında da bir artış vardır. Bundan dolayı raylı sistemlerin proje tasarım aşamasındaki güç akışı analizi kritik önem arz etmektedir. Güç akış analizi ile raylı sistemlerde kullanılacak ekipmanlar (kablo kesiti, OG hücresi, CER transformatör gücü, yük ayırıcı ve kesiciler vb) ve bu ekipmanların teknik özellikleri belirlenir. Bu tezde M5 Üsküdar – Yamanevler Sürücüsüz metro hattında güç akış analizi, alternatif işletme senaryoları için yapılmıştır. Bu çalışmada ETAP (Elektriksel Geçici Rejim ve Analiz Programı) yazılımı kullanılarak elde edilen benzetim sonuçlarına göre, güvenli ve sürdürülebilir güç akışı için en kötü durumlar gözönüne alınarak çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, as a solution to traffic problems in metropolitan areas, public transportation that travels on a guided way such as rail systems is preferred. Railway transport is the most preferred type of public transport, as well as its high carrying capacity and low-cost energy consumption in developed countries. Therefore, the demand for rail transport has been increasing significantly over the years in proportion to increasing urban population. There is also an increase in energy consumption and accordingly, power loss in proportion to increasing demand. Therefore, the power flow analysis of the rail systems in the project design phase is critical. By means of AC power flow analysis, equipment to be used in rail systems (cable crosssection, MV switchgear, transformer power, load separator, and breakers, etc.), and the characteristics of these equipment are determined. In this thesis, power flow analysis is performed on M5 Üsküdar – Yamanevler driverless metro line. According to the simulation results obtained by using ETAP (Electrical Transient and Analysis Program) software, solutions are provided considering the worst cases for the safe and sustainable power flow.