Mübadele'nin köklü şahidi; Dağlardaki Efes, Kırkınca, Çirkince, Şirince...
The rooted witness of the population exchange; Dağlardaki Efes, Kırkınca, Çirkince, Şirince...
- Tez No: 651870
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TURHAN AKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; 'kimlik', 'aidiyet', 'azınlık', 'öteki' gibi kavramları, Anadolu Rumları ve Rumeli Müslümanları üzerinden değerlendirmek, mübadele sözleşmesi ile nihayete kavuşan süreci ve mübadeleyi hazırlayan koşulları araştırmak, mübadele ile ilgili diplomatik alanda yapılan hazırlıklar ve planlanan süreç ile kitlelerin yaşadığı mübadeleyi kıyaslamak, mübadelenin her iki toplum için de doğurduğu ekonomik, toplumsal ve kültürel sonuçları incelemek hedeflenmektedir. Zoraki göçe maruz kalmadan önce Anadolu Rum köylerinden biri olan Şirince üzerinden, mübadeleden önceki dönemdeki ev sahiplerinin göç sürecini algılama biçimlerini ve sonraki ev sahiplerinin iskan ve uyum sürecini örneklendirmek hedeflenmektedir. Zaman içinde 'etnoturizm'e açılan Şirince köyünün değişen yapısını ve günümüzdeki durumunu değerlendirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concepts such as 'identity', 'belonging', 'minority', 'othering' through Anatolian Greeks and Rumelian Muslims, and to investigate the process and the conditions that have prepared The Population Exchange between Greece and Turkey. It is aimed to compare the experienced exchange process by people and the planned process in the diplomatic field. And to examine the economic, social and cultural consequences of the exchange for both communities. Through Şirince, one of the Anatolian Greek villages, it is aimed to exemplify the way home owners before the exchange perceive the immigration process and the settlement and adaptation process by the home owners after the exchange. It is aimed to study the changing structure and current situation of the village of Şirince, which opened up to 'etnotourism' in time.