İAU bilişim sistemlerinin ITIL esaslarına göre performans analizi
Performance analysis according to ITIL principles of İAU information systems
  1. Tez No: 652226
  2. Yazar: MURAT ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi teknolojilerinin kurum içinde etkin yönetimi, ileri performans seviyesine ulaşım için büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması ITIL (Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi) sisteminin bilişim teknolojileri alanında uygulanması ile ilgili olup, bu araştırmada, sistemin gerek bilişim birim gerekse eğitim kurumu akademik ve idari çalışanlarının beklentilerine yönelik verim (performans) analizi yapılmıştır. İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında çalışan 24 idari personele Likert ölçeğine dayalı 15 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Ankete dayalı olarak birimin Bilgi teknolojisi servislerinin değerlendirilmesine yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde 79 kişiden oluşan İAU akademik ve idari personeline Likert ölçeğine dayalı 15 sorudan oluşan ikinci bir anket çalışması uygulanmıştır. Ankete katılanların yaşı, eğitim düzeyleri, cinsiyeti, bilgisayar yetkinlik becerileri ve görev türü sonuçlarına göre“Öz Bileşen”analizi yapılmıştır. Bu tez kapsamında, akademik ve idari personelden oluşan kullanıcıları kapsayacak şekilde bir anket çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak ITIL Sisteminin Bilgi Teknolojileri altyapısını çalışmaya devam ettirirken aynı zamanda sundukları hizmetlerin kalitesini iyileştirmek ve sürekli gelişen ve değişen iş taleplerine hızla karşılık vermek açısından yararının öne çıktığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın benzer sektörlerde kurum içi servis ve hizmet yönetimi, performans geliştirme çalışmalarına yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Effective management of information technologies within the organization is of great importance for achieving advanced performance level. This thesis study is about the application of ITIL (Information Technologies Infrastructure Library) system in the field of information technologies, and in this research, the performance (performance) analysis of the system's expectations for academic and administrative employees of the IT department and the educational institution was conducted. A questionnaire consisting of 15 questions based on Likert scale was applied to 24 administrative staff working in Istanbul Aydın University IT Department. Based on the survey, the evaluation of the information technology services of the unit is included. In the second part of the thesis, a second questionnaire with 15 questions based on Likert scale was applied to the academic and administrative staff of IAU consisting of 79 people. According to the age, education levels, gender, computer competence skills and task type results of the participants,“Core Component”analysis was performed. Within the scope of this thesis, a questionnaire was conducted to cover the users consisting of academic and administrative staff. As a result, it has been determined that while continuing to work on the Information Technologies infrastructure, the benefits of the services they offer are prominent in terms of improving the quality of the services. They offer and rapidly responding to constantly developing and changing business demands. This study is expected to be useful for in-house service and service management and performance improvement studies in similar sectors.