Low noise, wide bandwidth transimpedance amplifier design for optical applications
Optik uygulamaları için düşük gürültülü, geniş bantgenişliğine sahip transempedans yükselteç tasarımı
- Tez No: 652279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda sensör uygulamaları elektronik endüstrisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Sensör uygulamaları çevreden analiz edilmesi gereken sinyalleri alır. Bu sinyaller genellikle çok düşüktür, özellikle optik sistemlerde fotodiyot, fotoçoğaltıcı tüplerden üretilen akım. Amplifikatörler ve analog ön uç devreleri, düşük seviye sensör sinyallerini analiz etmek için çok önemli roller üstlenir. Ayrıca, sinyal işlemenin çoğu voltaj alanında meydana geldiğinden. Bu düşük seviyeli akım sinyalleri bir voltaj sinyaline dönüştürülmelidir. Akım-gerilim yükselteçleri, düşük akım sinyalini voltaja dönüştürmek için kullanılır. Bu amplifikatörlere transimpedace amplifikatörleri de denir. Bu tezin temel amacı, optik spektroskopi uygulamaları için düşük gürültülü, geniş bant genişliği transimpedans amplifikatörü tasarlamaktır. Mevcut ticari geniş bant TIA çözümleri çok pahalıdır. Bu tezde, geniş bantlı, düşük gürültülü ve düşük maliyetli bir transismpedance amplifikatör tasarlanmıştır. Bu tasarım yapılırken PCB tasarım kurallarına, çok katmanlı PCB yığın kurallarına ve bileşen seçimine dikkat edildi. Tasarlanmış analog devre bloğu ile 0-400 MHz arasında 20 dB kazanç elde edildi. Bu tez çalışması sonucunda yüksek frekanslarda 4 katlı tasarımın 2 katlı tasarımından daha fazla kazanç sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years sensor applications take a very important role in the electronics industry. Sensor applications receive signals from the surrounding which needs to be analyzed. These signals are usually very low, especially in the optical systems the current generated from a photodiode, photomultiplier tubes. Amplifiers and analog front-end circuits are taking very important roles to analyze low-level sensor signals. Also, since most of the signal processing occurs in the voltage domain. Those low-level current signals should be converted to a voltage signal. The current to voltage amplifiers are used to convert the low current signal to voltage. These amplifiers are also called transimpedance amplifiers. The main purpose of this thesis is to design a low noise, wide bandwidth transimpedance amplifier for optical spectroscopy applications. Existing commercial wideband TIA solutions are very expensive. In this thesis, a wide-band, low noise and low-cost transismpedance amplifier have designed. Attention was given to PCB design rules, multilayer PCB stack-ups rules and component selection while doing this design. Reached a 20 dB gain between 0–400 MHz with designed analog circuit block. At the end of this thesis, it is seen that 4 layers transimpedance amplifier design is more effective and it produces more gain at high frequencies than 2 layer design.