Tilimsânî ve Miftâhu'l-Vüsûl ilâ Binâi'l-Fürû Ale'l-Usûl adlı eserinin tahlili
Tilimsânî and the analysis of the work al-Miftâh al-Wusûl ilâ Binâ al-Furû Alâ al-Usûl
  1. Tez No: 652669
  2. Yazar: MUSTAFA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İlimler tarihinde herhangi bir ilim teşekkül edip temel metinleri ortaya konulduktan sonra o ilmin öğrenimini veya öğretimini kolaylaştıracak alt disiplinler ortaya çıkmaya başlar. Tahrîcü'l-fürû ale'l-usûl edebiyatı da böyle bir ihtiyaca binaen fıkıh ilminin alt bir disiplini olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle günümüzde fıkıh ilminin işlevine dair tartışmalar bu disiplinin son dönemlerde daha fazla gündeme gelmesine sebebiyet vermiştir. Bu tezde ise tahrîcü'l-fürû edebiyatı içerisinde Mâlikî mezhebi çerçevesinde kaleme alınmış tek eser olan Tilimsânî'nin Miftâhu'l-vüsûl ilâ binâi'l-fürû ale'l-usûl adlı eseri incelenecektir. Eser, tahrîcü'l-fürû edebiyatındaki yeri ve öne çıkan özellikleri açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Böylece hem edebiyat etrafında şekillenen iddialar hem de edebiyata yüklenen işlevler tartışılacaktır. Ayrıca hakkında çok fazla çalışma yapılmamış olan Tilimsânî'nin hayatı ve İslam ilim geleneğine olan katkısı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
After any science is formed in the history of sciences and its basic texts are revealed, sub-disciplines that will facilitate the learning or teaching of that science emerge. Takhrîj al-furû alâ al-usûl literature has emerged as a sub-discipline of the science of fiqh due to such a need. Especially today, the debates about the function of fiqh have led to more discussion of this discipline. In this thesis, Tilimsânî's work named Miftâh al-wusûl ilâ binâ al-furû alâ al-usûl, which is the only work written within the framework of the Malikî school, will be examined in the literature of takhrîj al-furû. It has been examined in terms of its place and prominent features in takhrîj al-furû literature. Thus, both the debates around literature and the meanings attributed to literature will be discussed. In addition, Tilimsânî's life and his contribution to the Islamic science tradition will be discussed in this work.