Bulut bilişim sistemi tabanlı modern DDOS atakları ve savunma yöntemleri
Modern DDOS attacks and defence systems based on cloud clomputing technology
- Tez No: 652674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, tüm dünyada yeni bir teknoloji olan bulut teknolojisinin, negatif yanları, yapısal özellikleri, dağıtım tipleri, modellemeleri aktarılmıştır. Son yıllarda tüm internet güvenliğinin tekrardan şekillenmesini sağlayan modern DDOS saldırıları, bulut yapısı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Saldırı komutları, saldırı yapacak makineler, saldırı araçları belirlenmiştir, tüm modern saldırıların sistem üzerindeki etkileri süreler bazında hesaplanmıştır. Saldırı tipleri kurban makine üzerinde denenmiştir. Tezin amacı bulut bilişim üzerinden yapılan modern DDOS saldırılarının etkisini azaltmak ve onları minimum zararla atlatmak için ilgili savunma türlerini belirlemektir
Özet (Çeviri)
In this study, the negative aspects, structural features, distribution types and modeling of cloud technology, which is a new technology all over the world, are presented. Modern DDOS attacks, which have reshaped all internet security in recent years, have been carried out through the cloud structure. Attack scripts, attack machines, attack tools have been determined, the effects of all modern attacks on the system are calculated on the basis of time. Attack types have been tested on the victim machines. The aim of the thesis is to determine the relevant defense types in order to reduce the impact of modern DDOS attacks on cloud computing and to overcome the damage with minimum loss.