Influence of buried pipes on deformations near shallow foundations
Gömülü boruların sığ temellerin yakınında oluşan deformasyonlar üzerine etkisi
- Tez No: 652690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Gömülü boru sistemlerinin tasarımında boru üzerine etki eden basınçların dikkatli bir şekilde hesaplanması önemlidir, çünkü günümüzde insanlığın ihtiyaç duyduğu en temel gereksinimler bu sistemler sayesinde taşınmakta veya sağlanmaktadır. Ayrıca, gömülü boru sistemlerindeki problemlerin fark edilmesi zordur, bu yüzden söz konusu problemlerin düzeltilmesi için uzun bir zaman dilimi gerekebilir. Bunun yanında, temel altına yerleştirilen gömülü boru sistemlerinde, zeminin davranışı temel-boru etkileşiminden dolayı etkilenmektedir. Bunun sebebi, gömülü boruların zeminde bir süreksizlik yaratmasından kaynaklanmaktadır. Gömülü borulara etki eden basınçlar, birçok parametre ile değişmekte olup, bunlardan başlıcaları; borunun konumu, zemin sıkılığı ve borunun rijitliğidir. Bu çalışmada, boru konumunun borunun üzerine etki eden basınçlarla ve temel deplasmanının etki alanıyla ilişkisini araştırmak için küçük ölçekli 1g fiziksel model deneyleri yapılmış olup, deneylerde kum zemin kullanılmıştır. Boru üzerindeki basıncı hesaplamak için gerilme ölçerler kullanılmış olup, sistemdeki deplasmanları görüntülemek için deney sırasında çekilen fotoğraflar Parçacık Görüntülü Hız Ölçüm (PGHÖ) tekniği ile analiz edilmiştir. Boru gömülme derinliği ve temelden yatay uzaklık değiştirilerek, toplamda 10 deney yapılmıştır. Gerilme ölçerler ve PGHÖ analizinden gelen veriler analiz edilerek incelenmiş ve elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the design of the buried-pipe systems, precise calculation of the pressures that will act on the pipe is crucial as the most essential needs of humankind are conveyed or provided by buried-pipe systems. Also, recognizition of the damage or problem is hard in the buried-pipe systems; therefore, it may take considerable amount of time to repair the system. Besides, when the pipes are placed under a foundation, classical soil response is affected by the foundation-pipe interaction as the pipe-system creates a discontinuity in the soil. There are many parameters that affect the pressures acting on the pipe, such as location of the pipe, relative density of the backfill, and pipe rigidity. In this work, small-scale physical model tests were conducted to examine the effect of pipe location on the pressures acting on the pipe and failure surface. A sand backfill was used in the experiments. To find the pipe pressures, strain gages were used, while to evaluate the changes in the extent of the affected regions, photographs of the tests were analyzed using particle image velocimetry(PIV) method. A total of 10 tests were done with a systematic change in the burial depth and horizontal distance from the foundation. Acquired data from strain gages and from PIV analysis were analyzed and examined, and the results were discussed.