Türk romanında iktidar mücadelesi (1923-1980)
Power struggle in Turkish novel (1923-1980)
- Tez No: 652825
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 466
Özet
Edebiyat ve kültür tarihi ile düşünce, toplum ve siyaset tarihi arasında yakın bir ilişki vardır. Büyük şair, yazar ve mütefekkirler; eserleri vasıtasıyla yaşadıkları dönemin sosyal ve siyasal olaylarına ışık tutarlar. Böylece hem yaşadıkları nesile ve hem de gelecekteki nesillere değişik fikir perspektifleri kazandırırlar. 1923-1980 arası dönem, Cumhuriyet'in ilanı ile başlayan; Tek Parti İktidarı, II. Dünya Savaşı, Çok Partili Siyasal Süreç, Soğuk Savaş, 68 kuşağı gençlik hareketleri, 27 Mayıs İhtilali, 12 Mart Muhtırası gibi sosyal ve siyasal oluşum, dönüşüm ve kırılmaların art arda yaşandığı dönemdir. Toplumun bir ferdi olmalarının yanı sıra, ortalamanın üstünde entelektüel birikime ve birikimlerinin temellendirdiği dünya görüşüne sahip roman yazarları da, ait oldukları toplumun sosyal ve siyasal dönüm noktalarını kendi perspektiflerinden romanlarına yansıtmışlardır. Türk Romanında İktidar Mücadelesi (1923-1980) adlı çalışmada; Türkiye'de yaşanmış iktidar mücadelelerinin roman sanatına doğrudan ve/veya dolaylı yansımaları; siyasal kurumlar, siyasal dönemler, toplum ve birey değişkenleri de göz önüne alınarak geniş bir perspektifte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is close relation between the history of literature and culture and history of thought, society and politics. Great poets, writers and thinkers shed light on the social and political events of their period through their works. In this way, they give different perspectives of ideas to both the generation they live in and to future generations. The period between 1923-1980 started with the proclamation of the Republic. During this period, social and political transformations and collapses were experienced one after another. Such as the Single Party Period, World War II, the Multi-Party Political Process, the Cold War, 68-generation youth movements, the May 27th coup d'etat and the March 12 memorandum. In addition to being a member of the society, novelists who have an above-average intellectual knowledge and a worldview based on knowledge reflected their social and political thoughts in their novels. In this study titled Power Struggle in Turkish Novel (1923-1980); direct and / or indirect reflection of power struggles reflected in Turkish novel has been analysed by taking political institutions, political periods, society and individual variables into consideration.