Spor endüstrisinde spora katılımın (talebin) temel belirleyicileri: Tekirdağ ili saha araştırması
The basic determinants of participation to sports (demand) in the sports industry: Field research in Tekirdağ province
  1. Tez No: 652897
  2. Yazar: MURAT MENEVŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Tekirdağ'da spor endüstrisinin genç ve yetişkin bireylerde kavramsal yapısının araştırılması, spor yapma taleplerinin bazı değişkenlere bağlı olarak incelenmesidir. Bu amaçla, 2019-2020 yıllarını kapsayan TUİK ve Nüfus Müdürlüğünden alınan veriler doğrultusunda“Spora Katılım Profili Ölçeği”kullanılarak tanımlayıcı araştırma modeli ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı ikiden fazla bağımsız grupların karşılaştırılmasında nonparametrik testlerden Kruskall Wallis analizi uygulanmıştır. Farklılıkların hangi değişkenden kaynaklandığının belirlenmesi için post hoc tukey testler uygulanmıştır. Bağımsız ikili grupların karşılaştırılmasında nonparametrik testlerden Mann Whitney U analizi uygulanmıştır. Ölçek soru maddeleri yaş gruplarına ve cinsiyetlere göre tek tek soru bazında kategorik değişkenler arasındaki ilişki için Ki kare analizleri uygulanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, % 95 güven aralığında % 5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Tekirdağ bölgesinin spor endüstrisindeki pazar payının sportif faaliyetlere olan ilgi arz, talep ve farkındalık bilgisinin verilen cevaplarda görüldüğü üzere, katılımcıların spor faaliyet alanlarının mevcut durumları konusunda yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Spor merkezleri ve alanlarının statüsünün bilinmediği, aktivitelere % 90 oranlarında hiç katılmadıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların spor yapılan alanların katılım için uygun olmadığı, mesafe ve ulaşım olanaklarının aktivitelere katılımlarını etkilediğini, spor ekipmanlarının pahalı olması, spor merkezlerine ve aktivitelerine bütçe ayıramadıklarından dolayı, iş yükündeki fazlalık ve zaman yetersizliklerinden dolayı spor etkinliklerine katılamadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to research the conceptual structure of the Tekirdağ sports industry in the youth and adults and analyse their request to do sports in relation to several variables. In order to so, descriptive research model and convenience sampling method have been used on the basis of the“Participation into Sports Scale”, according to the 2019-2020 data obtained from the Turkish Statistic Institution (TÜİK) and the Civil Registrar. Kruskall Wallis has been applied to research more than two groups as non-parametric test through SPSS for Windows 22.0. Posthoc Tukey tests have been applied to identify the variable that causes differences. Mann Whitney U Analysis has been applied in the comparison of independent pair groups as non-parametric test. The scale question items have been evaluated individually for age groups and gender through Ki Square Analysis. The findings have been assessed in 95% confidence interval and 5% significance level. As we can see in the responses to the questions on the supply, demand and awareness for sportive activities in the Tekirdağ region, the participants have inadequate knowledge about the current situation of sport activity fields. We have observed that the status of the existing sports centers and their status were not known; and 90% of the respondents did not participate in sports activities. Furthermore, we have understood that they could not join sportive activities due to the inconvenience of sport fields, the impact of distance and transportation facilities, the high prices of sport equipment, their inability to spend a budget for sports centers and activities, and their work load and tight schedules.