Türk eğitim, kültür ve edebiyat dünyasında Mahmut Makal
Mahmut Makal in the Turkish education, culture and literature world
- Tez No: 652932
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Edebiyat tarihi araştırmalarında bir yazarın hayatının, sanatının ve eserlerinin bütüncül olarak incelendiği çalışmalar çoktur. Biz bu çalışmamızda Türk edebiyatında köy edebiyatı olarak adlandırılmış, köyden gelenlerin köyü anlattığı dönemin başlatıcısı olan önemli bir Eğitimci Yazar olan Mahmut Makal'ın hayatını, sanatını ve eserlerini inceledik. Bugüne kadar Mahmut Makal hakkında yapılan çalışmaların bütüncül olmadığını, akademik bir disiplin içerisinde incelenmediğini gördük. Yaptığımız çalışma ile edebiyat tarihimizdeki bu açığı kapatmak, Mahmut Makal'ı edebiyat tarihimizde hak ettiği yere getirmek istedik. Çalışmamızda Makal'ın; bütün eserlerini, eserleri ve kendisi hakkında yapılmış çalışmaların tamamını değerlendirmeye çalıştık. Bunun için tüm eserlerini en az iki kez okuyarak ve yoğun bir kütüphane çalışması gerçekleştirerek akademik bir disiplin içerisinde ortaya ürünler koymaya çalıştık. Bu çalışmada elimizden geldiğince Mahmut Makal'ın edebi kişiliği, sanatı ve eserleriyle edebiyat tarihimizdeki yerini anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
There are lots of studies in the history of literature about an author's life integrated with his or her works and arts. In this work, we studied the genre named village literature in Turkish literature with the author Mahmut Makal's, who has a vital role as a pioneer to create the style that explains villages by whom came from villages, life, art, and works. We thought that the works on Mahmut Makal that were conducted until today are not integrated, and they were analyzed without academic disciplines. With the work we did, we tried to compensate for these deficiencies in our literature, and give value to him that he deserves. Moreover, in this work, we attempted to evaluate all the works of him and the works that were done about him. To do so, after the intensive library working and reading works of him at least two times, we tried to conduct works with an academic perspective. Furthermore, we aimed to clarify his literary personality, works, and arts in our history of literature as much as we can.