Taşınmaz mülkiyetinin tescile zorlama davası ile kazanılması
The acquisition of immovable property by court decision
- Tez No: 652940
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Taşınmaz mülkiyetinin tescilden önce kazanılması hallerinden biri olan mahkeme kararıyla kazanma, taşınmaz mülkiyetinin kendisine geçirilmesini isteme alacak hakkına sahip olan kişinin mülkiyeti, mahkemenin inşaî kararıyla tescilden önce kazanmasıdır. Bu hukukî kurum TMK md. 716'da (ZGB Art. 665) düzenlenmiştir. Alacaklının açtığı tescile zorlama davası ile mülkiyeti kazananilmesi için üç şartın gerçekleşmesi gerekir. Bunlar, taşınmaz mülkiyetini devir borcu doğuran geçerli bir hukukî sebebin varlığı, davalının tescil talebinde bulunmaktan haksız olarak kaçınması ve davalının dava sırasında malik olmasıdır. İsviçre kanun koyucusunun tescile zorlama davasına kanunda yer vermesinin tarihî sebebinin, yapma borcu niteliğindeki tescil talebinde bulunma borcunun ifasını kolaylaştırmak olduğu görülür. Teorik ve pratik açıdan birçok sorunu ve kendine has özelliği bünyesinde taşıyan tescile zorlama davası, İsviçre hukukundaki içtihatlar ve doktrin dikkate alınarak incelenmiştir. Taşınır mülkiyetinin kazanılmasındaki sistem farklılığı, norm olarak TMK md. 716'nın özellikleri, taşınmaz satış vaadi sözleşmesine dayanarak bu davanın açılıp açılamayacağı, davanın hukukî niteliği, benzer davalardan ayırt edilmesi, davaya esas olan hukukî sebepler, TMK md. 716'nın sınırlı ayni haklara, terkin etme ve şerh verme borçlarına kıyasen uygulanıp uygulanamayacağı çalışmanın temel hususlarıdır.
Özet (Çeviri)
The acquisition of immovable property by court decision, which is one of the cases where the immovable property is acquired before the registration, is the acquisition of the immovable property by the person before the registration by the formative decision of the court, who has the right to claim the transfer of the immovable property to him. This legal institution is regulated with TCC Art. 716 (ZGB Art. 665). Three conditions must be fulfilled in order to acquire the property by the lawsuit for enforcement to register in the land registry filed by the creditor. These are the existence of a valid legal reason causing the transfer of the immovable property, the defendant's unjust eschewal of apply for registration in the land registry and the ownership of property by defendant during the case. It is seen that the historical reason why the Swiss legislator has included this lawsuit in the code, is to facilitate the performance of the obligation to apply for registration in the land registry. The lawsuit for enforcement to register in the land registry, which has many theoretical and practical problems and its unique characteristics, has been examined by considering the case law and doctrine in Swiss law. The system difference in the acquisition of movable property, the characteristics of TCC Art. 716, whether this lawsuit can be filed based on the preliminary contract for the real estate sale, the legal nature of the lawsuit, its distinction from similar lawsuits, the legal grounds for the lawsuit, whether the TCC Art. 716 can be applied by analogy to limited real rights, obligations of cancellation and annotation are the main points of the study.