Sedasyon amacıyla remifentanilin infüzyon ve hasta kontrollü yöntemlerde kullanımının karşılaştırılması
Comparison of the use of remifentanil for sedation to infusion and patient-controlled methods
  1. Tez No: 652995
  2. Yazar: OYA GÜNDOĞDU KALE
  3. Danışmanlar: UZMAN JÜLİDE HALLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, lokal anestezi altında varikosel operasyonu geçirecek hastalarda sedasyon sağlamak amacıyla remifentanilin infüzyon ve PCA cihazı ile kullanımları karşılaştırıldı. Hastane etik kurul ve hasta onayları alındıktan sonra ASA I-II grubundan 15-45 yaş arası 30 erkek hasta çalışma kapsamına alındı. Rastgele 3 gruba ayrılan hastalara 0,07 mg/ kg iv midazolam ile premedikasyon uygulandı. Kan basıncı, kalp hızı, solunum hızı ve periferik oksijen satürasyonu operasyon boyunca 5 dakika arayla ve sonraki 30 dakika takip edilerek kaydedildi. İntraoperatif 5 dk arayla Ramsey sedasyon skorlaması ile sedasyon düzeyi ve kooperasyon skorları kaydedildi. İnfüzyon grubuna 0,1 µg / kg / dk remifentanil ve PCA cihazı ile serum fizyolojik solüsyonu verildi, PCS (hasta kontrollü sedasyon) grubu her istekte üzerine 0,5 µg / kg bolus remifentanil verildi. Ayrıca kontrol grubuna da PCA cihazı ile serum fizyolojik verildi. Operasyon boyunca izlenen oksijen satürasyonu % 93'ün altına düştüğünde 3-4 lt / dk maske ile oksijen verildi. Operasyon bitiminde hasta memnuniyeti değerlendirildi. Her 3 grupta yer alan hastaların demografik özellikleri ve ameliyat süreleri arasında farklılık yoktu. Kalp atım hızı, ortalama kan basıncı ve desatürasyonda gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmamasına karşılık solunum depresyonu infüzyon grubunda daha fazla görüldü. İnfüzyon grubunda 7, PCS grubunda 4 vakaya intraoperatif oksijen vermek gerekti. Solunum sayısı 8'in altına inmedi fakat infüzyon grubunda diğerlerine göre belirgin olarak azaldı. PCA istek sayıları farklı bulunmamasına rağmen infüzyon grubunda 4, PCS de 2 ve kontrol grubunda 1 hastada ek ilaç isteği olmadığı görüldü. Total tüketilen ilaç miktarı infüzyon grubuna göre (147.5 µg), PCS grubunda (64.4 µg), ileri derecede anlamlı düşüktü. Bilinçli sedasyon için yeterli kabul edilen düzeyler 2-3 idi. İnfüzyon grubunda 20.ve 30.dk 3,5 sedasyon düzeyine gelindi fakat kooperasyon kaybı olmadı. Kontrol grubunda ise tüm zamanlarda skor 2 idi. İntraoperatif dönemde kontrol grubunda 4, infüzyon ve PCS de 2 hastada ağrı görüldü. Anksiyete düzeyi tüm hastalarda preoperatif döneme göre azaldı, gruplar arasında fark yoktu. Minimental test ve amnezi gruplar arasında farklı değildi. Hasta memnuniyeti benzerdi.İntraoperatif bulantı kusma görülmedi fakat erken postoperatif dönemde infüzyon grubunda bulantı anlamlı olmasa da daha fazlaydı. Bu çalışmada solunum sistemi monitörizasyonu altında lokal anestezi sırasında PCA cihazı kullanılarak remifentanil ile sedasyon uygulamasının güvenle kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of remifentanil with infusion and patient-controlled analgesia (PCA) device was compared in order to provide sedation under local anesthesia for patients who were planned to undergo varicocele operation. After taking the hospital ethics committee and patient's approvals, 30 male ASA I-II patients aged between 15-45 years were included in the study. The patients were randomly divided into 3 groups and were premedicated with 0.07 mg/kg midazolam intravenously. During the operation blood pressure, heart rate, respiratory rate and peripheral oxygen saturation were monitorized and recorded at 5 minute intervals and 30 minutes after the operation. Sedation levels and cooperation scores were recorded intraoperatively at intervals of 5 minutes with Ramsey sedation scoring system. The infusion group received 0.1 µg/kg/min remifentanil and physiological saline solution with PCA device. Patient controlled sedation (PCS) group received 0.5 µg /kg dose of bolus remifentanil on each request. In addition, physiological saline solution was given to the control group with the PCA device. When the oxygen saturation observed during the operation fell below 93%, oxygen with mask was given at 3-4 lt/min. Satisfaction of the patient was evaluated at the end of the operation. There was no difference between the demographic characteristics and operation times of the patients in all 3 groups. Although there was no statistically significant difference between heart rate, mean blood pressure and desaturation among the groups; respiratory depression was more common in the infusion group. Intraoperative oxygen was required for 7 patients in the infusion group and for 4 patients in the PCS group. Respiratory rate did not fall below 8, but decreased significantly in the infusion group compared to the other groups. Although the requested PCA numbers were not found different, 4 patients in the infusion group, 2 patients in the PCS group and 1 patient in the control group did not require any additional medication. The total amount of drug consumption was significantly lower in PCS group (64.4 µg) compared to infusion group (147.5µg). The adequate levels considered for conscious sedation were 2-3. In the infusion group, sedation levels reached 3,5 in the 20th and 30th minutes, but there was no loss of cooperation. In the control group, the scores were measured 2 at all times. During the intraoperative period, pain was observed in 4 patients in the control group and in 2 patients in the infusion and the PCS groups. According to the preoperative period, anxiety levels decreased in all patients, there was no difference between the groups. Minimental tests and amnesia were not different between the groups. Patient satisfaction was similar. Intraoperative nausea and vomiting were not observed, but in the early postoperative period, nausea was higher in the infusion group, but not significantly. In this study, it was concluded that remifentanil sedation applied with a PCA device can be safely used during local anesthesia procedure under respiratory system monitoring.