Türkiye ve Güney Kore arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA)'nın Türkiye'nin Güney Kore ile dış ticaretine etkisinin incelenmesi: ARDL Yaklaşımı
A study on the impact of Turkey-South Korean Free Trade Agreement (FTA) on Turkey's foreign trade with South Korea: ARDL Approach
- Tez No: 653590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ülkeler, mevcut DTÖ altyapısı üzerindeki tercihli ve bölgesel anlaşmalar ekosisteminde günümüzün ticaret koşullarına uyum sağlamak amacıyla yeni iktisadi birleşmelere yönelmektedir. Bunlar arasında en yaygın olarak bilinen ve tartışılan entegrasyon türü muhtemelen Gümrük Birliği (GB) olmuştur. Son dönemde, Türkiye'nin dış ticaretinde başka bir entegrasyon türü olan Serbest Ticaret Anlaşmalarının (STA) ön plana çıktığı dikkat çekmektedir. STA'lar arasında, hem mal ticareti, hem hizmet ticareti hem de yatırım anlaşmasını içermesi öngörülen Türkiye – Güney Kore STA'sı bu yönüyle oldukça kapsamlıdır. STA, temel olarak iki veya daha fazla ülkenin kendi aralarında gümrük vergilerini ve/veya ilgili anlaşmanın hükümleri uyarınca tarife dışı engelleri kaldırdıkları, Gümrük Birliğinden farklı olarak üçüncü ülkelere karşı ise ulusal düzenleyici yetkilerini sürdürmeye devam edebildikleri bir ekonomik entegrasyon türüdür. Tezimizde, Güney Kore ile 2013'te imzaladığımız mal ticareti anlaşmasının, 2014'ten günümüze kadar olan zaman zarfında, bu iki ülke arasındaki dış ticarete bir etkisinin olup olmadığı, derlenen aylık dış ticaret zaman serileri (2009-2018) üzerinden eş bütünleşme analizi yöntemi ve ARDL yaklaşımı kullanılarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Countries have been ever increasingly participating into new economic integrations in order to adapt the current trading environment in the ecosystem of the preferential and regional trade agreements, being established on the existing WTO infrastructure. Among others, the most widely known and discussed type of economic integration has probably been the Customs Union (CU) in Turkey. Having experienced the European Union CU, in recent years, another type of economic integration, the Free Trade Agreements (FTAs) have gained momentum in Turkey's foreign trade. Focusing on Turkey's FTAs, Turkey – South Korea FTA is special in that it covers both goods and services and foreign investment domains. Basically FTA is the removal of tariff barriers and/or non-tariff barriers between two or more countries. Unlike Customs Union, FTA parties are able to maintain their national regulatory powers in trade policy-making processes against third party countries. The study examines whether the Goods Trade Agreement, one of the three agreements under the Turkey-South Korea FTA framework, signed in 2013 has had an impact on foreign trade from 2014 to 2018, by statistically analysing monthly bilateral foreign trade time series (2009-2018), employing co-integration analysis, ARDL approach.