İbn Receb el-Hanbelî'nin hadis şerhçiliği (Fethu'l-Bârî örneği)
Hadith commentary on Ibn Rajab al-Hanbali (The example of Fethu'l-Bari)
- Tez No: 653605
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE MARTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, hicrî sekizinci asırda yaşamış, İslâm ilimlerinin farklı alanlarında eser vermekle birlikte daha çok hadisçiliğiyle tanınmış İbn Receb el-Hanbelî'nin Fethu'l-Bârî isimli Buhârî şerhi incelenmiştir. Araştırmamızın birinci bölümünde İbn Receb'in el-Hanbelî'nin yaşadığı döneme siyasal, toplumsal ve ilmî açıdan bakılmış ardından müellifin hayatı, hocaları, öğrencileri, eserleri, rivâyetü'l-hadîs ve dirâyetü'l-hadîs alanına katkıları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde hadis şerhçiliği genel hatlarıyla ele alınmış ve Fethu'l-Bârî'nin kaynakları tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise İbn Receb'in Fethu'l-Bârî'deki şerh metodu üzerinde durulmuş; müellifin sened ve metinleri ele alış metodu örnekleriyle tespit edilmiş, muhtelüfü'l-hadîs ve Buhârî'nin bâb başlıklarını değerlendirme yöntemi ortaya konmuştur. Araştırmanın son bölümünde ise İbn Receb'in fıkhî, itikâdî ve tasavvufî görüşlerinin şerhe yansımaları ele alınmıştır. Çalışmamız sonuç kısmıyla nihayete ermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ibn Rajab al-Hanbali, who lived in the eighth century in Hijri and was known for his hadithism, although he gave works in different fields of Islamic sciences, has examined the commentary of Bukhari with the name of Fethu'l-Barî. In the first part of our research, Ibn Rajab's life, teachers, students, works, rivâyetü'l-hadîs and dirâyetü'l-hadîs were discussed. Hadith commentary was discussed in general terms and the sources of Fethu'l-Bârî were determined. In the third part of the study, the annotation method of Ibn Rajab in Fethu'l-Barî is emphasized; The method of the author's handling of the deeds and texts was determined with examples, and the method of evaluating the titles of the bâb by Muhteltü'l-Hadîs and Bukhari was revealed. In the last part of the study, the reflections of Ibn Rajab's fiqh, creed and mystical views to the commentary are discussed. Our study has come to an end with its conclusion.