Dejeneratif disk hastalığına bağlı kronik bel ağrısında serum adiponektin, leptin, IL-6, TNF-alfa düzeylerinin ağrı, fonksiyon ve antropometrik ölçümler ile ilişkisi
The relationship between serum adiponectin, leptin, IL-6, TNF-ALPHA levels and pain, function, and anthropometric measurements in chronic low back pain due to degenerative disc disease
  1. Tez No: 653632
  2. Yazar: NURCAN DURAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN SONEL TUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş ve Amaç: İntervertebral disk dejenerasyonu (İVDD) bel ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Obezitenin, mekanik yüklenme ve adipoz dokudan salgılanan bazı adipositokinler aracılığıyla İVDD'ye neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın birincil amaçları, kronik bel ağrılı hastalarda serum adiponektin, leptin, IL-6, TNF-alfa düzeylerinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması ve serum adiponektin, leptin, IL-6 ve TNF-alfa düzeyleri ile ağrı, fonksiyon ve disk dejenerasyonu arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. İkincil amaçları, obeziteyle ilişkili antropometrik ölçümlerin serum adiponektin, leptin, IL-6 ve TNF-alfa düzeyleri ile ilişkisi incelenerek; obezitenin serum sitokin düzeyleri üzerindeki etkileri ve kronik bel ağrısı ve disk dejenerasyonu ile ilişkisinin araştırılması; kronik bel ağrılı hastalarda cinsiyet farklılığının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Tek merkezli, kesitsel vaka-kontrol araştırması olarak tasarlanan çalışmaya 3 aydan uzun süren kronik bel ağrısı olan, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile İVDD tanısı alan 85 hasta ve 84 sağlıklı olmak üzere 169 kişi dahil edildi. Hasta grubunda ağrı değerlendirimi için Görsel Analog Skala (GAS, 0-10 cm) ve fonksiyonel durum için Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) ölçekleri uygulandı. Vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (m), beden kitle indeksi (BKİ) (kg/m2), bel çevresi (cm), bel-kalça oranı ölçümleri kaydedildi. Serum adiponektin, leptin, IL-6 ve TNF-alfa örnekleri ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemiyle çalışıldı. Pfirrmann sınıflaması yöntemi kullanılarak İVDD şiddeti belirlendi. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 42,1±10,7 yıl, kontrol grubunu yaş ortalaması 41,9±10,7 yıl ve ağrı süresi 57,3±69,8 ay saptandı. Kronik bel ağrılı hasta ve kontrol grupları arasında serum adiponektin (p=0,35), leptin (p=0,19) ve IL-6 (p=0,14) düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmadı. Bel ağrılı hastalarda serum adiponektin, leptin ve IL-6 düzeyleri ile ağrı şiddeti (GAS), ağrı süresi ve fonksiyon kaybı (OÖİ) arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Intervertebral disc degeneration (IVDD) is one of the most important causes of low back pain. It is suggested that obesity causes IVDD through mechanical loading and some adipocytokines released from adipose tissue. The primary objectives of this study are to compare serum adiponectin, leptin, IL-6, TNF-alpha levels in patients with chronic low back pain with a healthy control group and to investigate the relationship between serum adiponectin, leptin, IL-6, TNF-alpha levels and pain, function, and disc degeneration. The secondary objectives of this study are; to examine the relationship between obesity-related anthropometric measurements with serum adiponectin, leptin, IL-6, and TNF-alpha levels; to investigate the effects of obesity on serum cytokine levels and its relationship with chronic low back pain and disc degeneration; to investigate the effect of gender difference in patients with chronic low back pain. Materials and Methods: It was designed as a single-center and cross-sectional case-control study. The study included 169 people, including 85 patients with chronic low back pain lasting more than 3 months and diagnosed with IVDD by Magnetic Resonance Imaging (MRI), and 84 healthy. Visual Analogue Scale (VAS, 0-10 cm) for pain assessment and Oswestry Disability Index (ODI) scales for functional status were used in the patient group. Bodyweight (kg), height (m), body mass index (BMI) (kg / m2), waist circumference (cm), waist-hip ratio measurements were recorded. Serum adiponectin, leptin, IL-6, and TNF-alpha levels were studied by ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). The grading of IVDD was determined using the Pfirrmann classification method. Results: The mean age of the patient group was 42,1 ± 10,7 years, the mean age of the control group was 41,9 ± 10,7 years, and the duration of pain was 57,3 ± 69,8 months. There was no significant difference in serum adiponectin (p = 0,35), leptin (p = 0,19) and IL-6 (p = 0,14) levels between the patient group with chronic low back pain and the control group. No relationship was found between serum adiponectin, leptin, and IL-6 levels and pain intensity (VAS), duration of pain, and disability (ODI) in patients with low back pain.