Hastanelerde yüz yüze verilen hizmet içi eğitimin uzaktan eğitime dönüştürülmesine ilişkin hemşirelerin ve hastane yöneticilerinin görüşleri
The opinions of nurses and hospital managers for transforming in-service training from face to education in hospitals
- Tez No: 653763
- Danışmanlar: DR. BETÜL TARHAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada hastanelerde verilen yüz yüze hizmet içi eğitimin uzaktan eğitime dönüştürülmesine ilişkin hemşire ve hastane yöneticilerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hizmet içi eğitimler ile kurumlar, çalışanlarının mesleklerinde daha üretken ve başarılı olmasını amaçlamaktadır. Kurumların teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmeleri, kendilerini sürekli geliştirmelerine bağlıdır. Hedef kitlenin büyük olması ve sürekli gelişen eğitim teknolojileri eğitimde geleneksel eğitim anlayışının değişmesini zorunlu hale getirmiştir. Günümüz gerekliliklerine uygun bir eğitim şekli arayışı kaçınılmaz olmuştur. Bu noktada, uzaktan hizmet içi eğitim hastane çalışanlarına daha nitelikli eğitim olanağı sağlayabilmektedir. Ayrıca geleneksel hizmet içi eğitimde zaman ve mekan zorunluluğunun olması bir takım sıkıntılara sebep olmakta ve uzaktan hizmet içi eğitim ile bu sıkıntılar ortadan kaldırılmaktadır. Çalışmanın konusu gereği nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, sağlık çalışanlarının hizmet içi eğitiminde uzaktan eğitim yöntemini kullanan İstanbul İli Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni ile yapılan çalışmada İstanbul İli Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde görev yapan 10 hemşire ve 10 hastane yöneticisi ile bire bir görüşme yöntemi ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi ile sağlanmıştır. Çalışmanın, uzaktan hizmet içi eğitim veren kurumların, yaşanan sıkıntıları bilmesi ve revizyon çalışmalarına gitmesi, uzaktan hizmet içi eğitimi kullanmayan kurumlara da uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerini görmeleri açısından önem arz edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article examination of views of nurses and hospital managers regarding the transformation of in-service training in hospitals from face-to-face to distance education. The institute staff is intended to be more productive and successful in their profession through in-service training. The ability of institutions to keep up with technological developments depends on their continuous development. Because of the greatness of the audience and ever-growing educational technologies, traditional education has made it necessary to change its understanding. Therefore the pursuit of a form of education that sufficient for today's education requirements has become inescapable. Distance in-service learning can provide more qualified learning to hospital staff at this point. The qualitative research method has been used due to the subject of the study. This study has been carried out in Training and Researching Hospitals in Istanbul, which uses distance learning methods in the in-service training of healthcare professionals. Phenomenology method which is one of the qualitative research methods have been used at that study and data have been collected by a one-to-one interview with 10 nurses and 10 hospital managers who are working in Istanbul Egitim Arastirma Hastanesi. The obtained data has been provided by the content analysis which is the qualitative research method. It is thought that this study will be important for the institutions which are providing distance in-service learning to know the troubles and to revise their system in order to dispose of the troubles. In addition, it is anticipated that institutions that do not use in-service training will be beneficial in terms of seeing the positive and negative aspects of distance education.