Bulut bilişim hizmetlerini kullanarak nesnelerin interneti tabanlı bir uygulamanın geliştirilmesi
Developing an application based on the internet of things using cloud computing services
- Tez No: 654143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), internet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere veri bağlamak ve paylaşmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülü olan fiziksel nesneler ağını tanımlar. Artık günlük nesneleri (mutfak aletleri, arabalar, termostatlar, bebek monitörleri, vb.) gömülü cihazlar aracılığıyla internete bağlayabildiğimize göre, insanlar, süreçler ve nesneler arasında kesintisiz iletişim mümkündür. Düşük maliyetli bilgi işlemi bulut, büyük veri, analitik ve mobil teknolojiler sayesinde fiziksel nesneler arasında minimum insan müdahalesi ile veri paylaşabilir ve toplayabilir. Bu hiper bağlantılı bir dünyada, dijital sistemler bağlı nesneler arasındaki her etkileşimi kaydedebilir, izleyebilir ve ayarlayabilir. Böylelikle fiziksel dünya ile dijital dünya buluşuyor ve işbirliği yapıyorlar. Bir bulut tabanlı IoT, farklı IoT cihazlarını ve uygulamalarını bağlamak, yönetmek ve güvence altına almak için gerekli hizmetleri ve standartları da içerir. IoT bulutları, sınırlı kaynaklara sahip işletmeler için IoT cihazlarına ve uygulamalarına güç sağlamak için gereken altyapı ve hizmetleri sunmak için verimli, esnek ve ölçeklenebilir bir model sunar. Böylece kuruluşlar, temel altyapıyı ve hizmetleri sıfırdan inşa etmek zorunda kalmadan IoT'nin önemli potansiyelinden yararlanabilir. Ağ sanallaştırma ve programlanabilirlikteki son gelişmeler sayesinde yüksek dağıtılmış bulut ağ mimarileri, akıllı ortamlarda yeni nesil IoT hizmetlerini verimli bir şekilde barındırmak, yönetmek ve optimize etmek için etkin bir çözümdür. IoT özellikli bir akıllı satış çözümü ile tek bir merkezi kontrol noktasından maliyetleri azaltabilir, geliri artırabilir ve müşteri hizmetlerini iyileştirebilirsiniz. Bu tez çalışmasında, IoT ve bulut bilişimi teknolojilerinin mevcut durumu, gelişimi, karşılaşılan zorluklar ve gelecek yönelimleri sunulmuştur. Amazon Web Hizmetleri ve Microsoft Azure Bulut Servislerinin genel değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasının amacı; bulut servisleri kapsamında farklı bölgelerde aynı faaliyetlerde bulunan cihazların etkinlikleri ve durumları hakkında farkındalık yaratmalarına yardımcı olan bir sistem geliştirmektir. Tez çalışmasında Amazon Web Hizmetleri SDK, Amazon Web Hizmetleri İlişkisel Veri tabanı Hizmetleri, Azure IoT SDK, Azure SQL veri tabanı vb. teknolojiler kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bulut Bilişim, Nesnelerin İnterneti, Amazon Web Hizmetleri, Azure, Bulut Hizmetleri. Ekim 2020, Sayfa, 50
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) describes the network of physical objects embedded with sensors, software, and other technologies to connect and share data with other devices and systems over the Internet. Now that we can connect everyday objects (kitchen appliances, cars, thermostats, baby monitors, etc.) to the Internet via embedded devices, seamless communication between people, processes and objects is possible. Thanks to low-cost computing cloud, big data, analytics and mobile technologies, it can share and collect data between physical objects with minimal human intervention. In this hyperconnected world, digital systems can record, track, and adjust every interaction between connected objects. Thus, the physical world and the digital world meet and collaborate. A cloud-based IoT also includes the necessary services and standards to connect, manage and secure different IoT devices and applications. IoT clouds provide an efficient, flexible, and scalable model for businesses with limited resources to deliver the infrastructure and services needed to power IoT devices and applications. Thus, organizations can take advantage of the significant potential of IoT without having to build basic infrastructure and services from scratch. Thanks to the latest developments in network virtualization and programmability, highly distributed cloud network architectures are an effective solution for efficiently hosting, managing and optimizing next generation IoT services in smart environments. With an IoT-enabled smart sales solution, you can reduce costs, increase revenue and improve customer service from one central point of control. In this thesis, current status, development, challenges and future trends of IoT and cloud computing technologies are presented. General evaluation of Amazon Web Services and Microsoft Azure Cloud Services was made. The purpose of this thesis study is; To develop a system that helps to raise awareness about the activities and situations of devices operating in the same activities in different regions within the scope of cloud services. In the thesis, Amazon Web Services SDK, Amazon Web Services Relational Database Services, Azure IoT SDK, Azure SQL database, etc. technologies are used.