Bölgesel turizm gelişiminde eko-kalkınma modeli: Silifke örneği
Eco-development model for regional tourism development: The case of Silifke
  1. Tez No: 654187
  2. Yazar: MÜRSEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırmanın amacı ekolojik süreçleri ve kaygıları dikkate alarak bölgesel turizm gelişiminin sağlanmasında eko-kalkınma modeli kullanarak bölgesel turizm gelişimi dinamiklerinin belirlenmesi ve uygulamaya konulma süreçlerini ortaya çıkarmaktır. Fenomolojik nitel bir araştırma yöntemiyle yapılan bu araştırma, nicel araştırmayla karma bir yönteme dönüştürülerek deseni zenginleştirilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın nitel kısmında yarı yapılandırılmış sorular ile konusunda uzman 13 kişi ile mülakat yapılarak lisanlı MAXQDA Analytics Pro versiyonu kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Özünde nitel bir araştırma olan bu çalışmaya, destek mahiyetindeki nicel araştırma kısmın evreni ise Silifke'de faaliyet gösteren turistik tesislerin işletmecileri, yöneticileri ve çalışanlarından oluşan turizm paydaşlarıdır. Paydaşlardan elde edilen geçerli 432 anket formu verileri SPSS 23 analiz edilmiştir. Bu tez araştırması sonucunda“Eko-kalkınma Modeli”terminolojik olarak alan yazına kazandırılmış, Silifke'nin eko-turizm veya alternatif turizm potansiyeli ortaya çıkarılmış, yerel halkın turizme olan ilgisi belirlenmiş, Silifke'nin kendine özgü dinamiklerinin tüm paydaşların katılımı ve yönlendirilmesi ile yerel yönetimlerin orkestrasyonu ve liderliği sayesinde harekete geçirebileceği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda bölgesel turizm gelişimi için uygulamaya konulacak bir kalkınma modelinin başarıya ulaşmasında yerel yönetimlerin anahtar role sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the processes of determining the regional tourism development dynamics and putting them into practice by using the eco-development model in ensuring regional tourism development by taking into account the ecological processes and concerns. This research was carried out with a phenomenological qualitative research method and the research pattern was enriched by being transformed into a mixed method with qualitative research. Accordingly, 13 experts were interviewed with semi-structured questions in the qualitative part of the study and content analysis was made using the licensed MAXQDA Analytics Pro version. This study is essentially a qualitative research but the universe of the quantitative research part supporting this study is the tourism stakeholders, consisting of the operators, managers and employees of the touristic facilities operating in Silifke. The valid 432 questionnaire data obtained from the stakeholders were analysed in SPSS 23. As a result of this thesis research, the“Eco-development Model”was terminologically brought to the literature. The eco-tourism or alternative tourism potential of Silifke has been revealed, the interest of the local people in tourism has been determined, and it has been concluded that the unique dynamics of Silifke can be activated through the orchestration and leadership of local governments with the participation and direction of all stakeholders. As a result of the research, it was understood that local governments played a key role in the success of a development model to be implemented for regional tourism development.