Suriye göçmenlerine yönelik bakış açısı ile Türk vatandaşlarının benlik saygısı ve empati kurma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the self-esteem levels and the skills for establishing empathy in Turkish citizens with the perspective on Syrian immigrants
- Tez No: 654650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Suriye'de meydana gelen karışıklıklar nedeniyle Suriyeli göçmen sayısı gitgide artmıştır. Önemli boyutlara varan bu göçmenlik durumu ve barış imkânlarının azalması, karışıklıklar ve savaş gibi sebeplerle, komşu yakın ülkelerde de hem ekonomik ve sosyal hem de politik yönden meydana gelen etkiler gittikçe derinleşmiştir. Bunun yanında gerek Türkiye'deki topluma uyum sağlamalarında bazı sorunların ortaya çıkması, gerekse de ilk zamanlarda meydana gelen önemli boyutlardaki göç dalgasının zamanla daha sabit bir hal göstermesi sebepleriyle hem göçmen kişilerin hem de Türk vatandaşlarının uyum sağlama stratejisi geliştirmesi yönünde ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Günümüzde Suriyeli göçmenler hususu çok ciddi bir problem olarak Türkiye ve Türk vatandaşlarını da çok yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla konuyla ilgili ortaya koyulacak bütün çalışmalar, girişimler ve araştırmaların bir katkı vereceği aşikardır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaşamlarını sürdüren Suriyeli göçmenlere karşı Türk vatandaşlarının benlik saygısı düzeyi ile empati kurma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve getirilecek çözüm önerilerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, 2019 – 2020 yılları içinde Türkiye'de yaşayan 18-35 yaş arası ve sosyal medya kullanan 373 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada, benlik saygısı seviyesini ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, empati seviyesini ölçmek için Cambridge Empati Ölçeği (Empati Ölçeği) kullanılmıştır. Ek olarak, araştırmaya katılan kişilerin demografik özellikleri araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyodemografik Bilgi Formu”ile değerlendirilmiştir. Anketler internet üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre benlik saygısı, empati ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, benlik saygısı, empati ve yaş anlamlı bir ilişki olduğu, medeni durum ile benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu ancak empati ile anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Ayrıca eğitim seviyesi ile benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu fakat empati arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, yine gelir düzeyi, benlik saygısı ve empati arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of Syrian immigrants has increased steadily due to the turmoil in Syria. The economic, social, and political impacts of both immigrants and neighboring countries have deepened with this immigration situation, which has reached important dimensions as with the decrease in peace opportunities, confusion and war. Besides, both the occurrence of some problems in adapting to society in Turkey and the steady state of the immigration flow in time, revealed the necessity for developing adaptation strategies for both the immigrants and Turkish citizens. Today, both the Syrian refugees in Turkey and Turkish citizens are faced with very serious problems about this issue. Therefore, it is obvious that all the studies, initiatives and researches on the subject will make contributions to literature. It has been aimed to examine the relationship between self-esteem levels and the skills for establishing empathy in Turkish citizens with the perspective on Syrians immigrants who continue to live in Turkey and to evaluate the proposals for solution. Relational scanning model, one of the quantitative research methods, was used. The participants of this study consisted of 373 individuals who have been involved in social media network, with ages 18-35 and have been living in Turkey in 2019-2020. Rosenberg Self Esteem Scale has been used to measure the self -esteem levels, Cambridge Empathy Scale has been used to measure the empathy levels and a socio-demographic information form which has been prepared by the researcher has been used to evaluate the demographical features of the participants in this study. All of the scales were applied through internet. According to the research results, it was been found that there was no significant relationship between self-esteem, empathy and gender; a significant relationship between self-esteem, empathy and age; a significant relationship between marital status and self-esteem, but not with empathy. In addition, it has been found that there has been a significant relationship between education level and self-esteem, but not between empathy, and also there has been no significant relationship between income level, self-esteem and empathy.