Transrektal ultrasonografi eşliğinde alınan prostat biyopsisinin erektil fonksiyonlar ve alt üriner sistem semptomları üzerine etkisi
The effect of transrectal ultrasound guided prostate biopsy on erectile functions and lower urinary system symptoms
- Tez No: 654882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisinin, işlem sonrası alt üriner sistem semptomlarındaki ve erektil fonksiyonlarına etkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Nisan 2013-Ağustos 2013 tarihleri arasında prostat kanseri şüphesiyle biyopsi uygulanan 81 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar işlemden önce ve işlemden sonra 2-4-8. haftalarda alt üriner sistem semptomları açısından IPSS(Uluslararası prostat semptom skoru), erektil fonksiyonlar açısından IIEF-EFD(Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu - Erektil Fonksiyon Değerlendirmesi) ile değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalar incelendiğinde işlemden iki hafta sonra IIEF-EFD skorlarında istatiksel olarak anlamlı anlamlı bir düşme izlendi(p=0.004). Patoloji sonuçlarına göre yapılan incelemede 4.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of transrectal ultrasound guided prostate biopsy over lower urinary tract symptoms and erectile functions are researched. Material and Method: Eightyone patients who underwent TRUS-guided prostate biopsy with the suspect of prostate cancer between April and August 2013, are included to the study. All the patients are evaluated with IPSS(International Prostate Symptom Score) and IIEF-EFD(International Index of Erectile Function-Erectile Function Domain) before and 2-4 and 8 weeks after the biopsy. Results: When all the patients are inspected, there is a statistically significant diference between IIEF-EFD scores before and two weeks after the biopsy(p=0.004).