Investigation of PI3K functional compensation via activated tyrosine kinases
Aktive edilmiş tirozin kinaz aracılı PI3K fonksiyonel kompensasyonunun araştırılması
- Tez No: 655030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÇİZMECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Protein tirozin ve serin treonin kinazlar hücre sinyalizasyonunda, büyümede, çoğalmada, farklılaşmada ve motilitede önemli rol oynarlar. PI3K insan kanserlerinde en fazla deregülasyona uğrayan sinyal yolağıdır ve hücre proliferasyonunda önemli bir düzenleyicidir. PI3K yolağı, onkojenik Ras/ reseptör tirozin kinazların aktivasyonuyla, PTEN kaybıyla ya da PI3K'lardaki aktive edici mutasyonlarla aktive olur. Buna ek olarak, PI3K hedeflenmiş terapiler için umut verici bir yolaktır. Buna ek olarak, PI3K inhibisyonunun neden olduğu ilaç direnci geliştirmede birçok serin treonin ve tirozin kinazın katkısı vardır. PI3K fonksiyonel kompensasyonuna katkı sağlayan ayrı bir tirozin kinaz tanımlamak için, tirozin kinaz kütüphanesi tarandı ve ZAP70'in PI3K iptaline karşı büyümeyi kompense ettiği gösterildi. Bu çalışma, MEF hatlarında aktive ZAP70 aracılı kısmi direnç mekanizmasını önermektedir. Ayrıca, aktive tirozin kinaz ZAP70'in kanser hücrelerinde tümör başlatan bir faktör olarak rolünü gösterdik. Aktive edilmiş ZAP70 transforme olmayan hücrelerde büyüme yeteneğini artırabilir. Aynı zamanda, aktive edilmiş ZAP70 PI3K inhibisyonuna bu hücrelerde kısmi direnç mekanizması geliştirebilir. Bu direnç, STAT3 / MAPK ekseni gibi tirozin kinaz sinyal yolağının aktive edilmiş aşağı akış hedefleri aracılığıyla oluşur. Ayrıca, aktive edilmiş ZAP70'in dönüştürülmemiş hücrelerde kötü huylu fenotip oluşumu ile ilişkili yüksek bir dönüştürme kabiliyetine sahip olduğunu gösterdik. Genel olarak ZAP70, transforme olmayan hücrelerde ve ayrıca kanser hücrelerinde proliferasyon ve transformasyon için güçlü bir etken olabilir.
Özet (Çeviri)
Protein tyrosine kinases and serine-threonine kinases have crucial functions in cell signaling, differentiation, motility, and proliferation. PI3K is the most deregulated pathway in human cancers and an essential regulator of cellular proliferation. PI3K pathway is activated via oncogenic Ras/receptor tyrosine kinases (RTKs), PTEN loss, or activating mutations in PI3Ks. Moreover, PI3K is one of the most promising pathways for targeted therapies. Thus, many serine-threonine or tyrosine kinases contribute to drug resistance elicited by PI3K inhibition. In order to identify an individual tyrosine kinase that contributes to PI3K functional compensation, the activated tyrosine kinase library was screened and found out that ZAP70 can compensate growth upon PI3K abrogation. This study suggests a mechanism of activated ZAP70 mediated partial resistance in MEFs lines. Moreover, we demonstrated the role of activated tyrosine kinase, ZAP70, in cancer cells as a tumor-initiating factor. Activated ZAP70 is able to enhance the growth ability of untransformed cells. Also in these cells, activated ZAP70 can develop partial resistance to PI3K inhibition. This resistance occurs via activated downstream targets of tyrosine kinase signaling such as STAT3/MAPK axis. Furthermore, we showed that activated ZAP70 has a high transformation capability associated with the formation of malignant phenotype in untransformed cells. Overall, ZAP70 may be a potent driver of proliferation and transformation in untransformed cells as well as in cancer cells.