Ordu ili topraklarından entomopatojen fungusların izolasyonu, tanılanması ve patojenisitelerinin belirlenmesi
Isolation, identification and pathogenicity of entomopathogenic fungi from soils in Ordu province
  1. Tez No: 655362
  2. Yazar: FUNDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada sahip olduğu iklim özellikleri sebebiyle entomopatojen fungus varlığı bakımından avantajlı olduğu düşünülen Ordu ilinin Ünye, Fatsa, Perşembe, Merkez ve Gülyalı ilçelerinden alınan toprak örneklerinden entomopatojen fungus izolasyonu yapılarak, izole edilen fungus türlerinin pamuk yaprak kurdu Spodoptera littoralis (Lepidoptera: Noctuidae) üzerindeki patojenisitelerinin test edilmesi amaçlanmıştır. 250 adet toprak örneğinden 85 adet (%34) fungus izole edilmiş ve seçilen 64 izolatın moleküler yöntemlerle tür teşhisleri yapılmıştır. Teşhis edilen fungusların patojenisite denemeleri ekonomik düzeyde zararlı olan pamuk yaprak kurdu Spodoptera littoralis'in 2. dönem larvaları üzerinde laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. 1x108 konsantrasyonunda tek doz etkinlik denemeleri sonucunda en yüksek ölüm oranı gösteren ORU-50 (Beauveria bassiana) (%100), ORM-40 (Metarhizium brunneum) (%98.33), ORM-48 (Clonostachys rogersoniana) (%91.67), ORP-13 (Metarhizium brunneum) (%93.33) ve ORP-27 (Metarhizium brunneum) (%100) izolatları doz-ölüm denemelerine (1x105 -1x109 ) tabi tutulmuştur. Buna göre Spodoptera littoralis'e karşı Metarhizium brunneum izolatlarının Beauveria bassiana ve Clonostachys rogersoniana'ya göre daha etkili olduğu bulunmuştur. ORP-27, ORP-13 ve ORP-40 izolatlarının, S. littoralis'in kontrolünde kullanılabilecek iyi birer biyolojik mücadele ajanları olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma Ordu ilinde entomopatojen fungus varlığı ve yayılışını ortaya çıkaran ilk kapsamlı çalışma niteliğindedir. ANAHTAR KELİMELER: Entomopatojen fungus, Spodoptera littoralis, Patojenisite, Biyolojik mücadele, Pamuk yaprak kurdu
Özet (Çeviri)
This study was aimed to test pathogenicity of the entomopathogenic fungi isolated from soil samples taken from Ünye, Fatsa, Perşembe, Merkez and Gülyalı districts of Ordu province (which are thought to be advantageous in terms of the entomopathogenic fungi due to their climatic characteristics) on the cotton leafworm Spodoptera littoralis (Lepidoptera: Noctuidae). Eighty four (34%) fungi were isolated from 250 soil samples and 64 selected isolates were identified using molecular methods. Pathogenicity (1x108 conidi7ml) of identified isolates were tested on the second-stage larvae of the cotton leafworm S. littoralis under laboratory conditions. The isolates displaying the higher mortality rates (ORU-50 (Beauveria bassiana) (100%), ORM-40 (Metarhizium brunneum) (98.33%), ORM-48 (Clonostachys rogersoniana) (91.67%), ORP-13 (Metarhizium brunneum) (93.33%) and ORP-27 (M. brunneum) (100%)) were subjected to dose-effect testing (1x105 -1x109 conidia/ml). Accordingly, it has been found that M. brunneum isolates are more effective than B. bassiana and C. rogersoniana against S. littoralis. It has been concluded that ORP-27, ORP-13 and ORP-40 isolates can be potential biological control agents that can be used in the control of S. littoralis. This is the first comprehensive study to reveal existence and spread of entomopathogenic fungi in the Ordu province. KEYWORDS: Entomopathogenic fungus, Spodoptera littoralis, Pathogenicity, Biological control, Cotton leafworm