Effectiveness of hybrid fiber reinforcement on enhancement of the mechanical properties of cement based high strength composites exposed to acid attack
Hibrit elyaf takviyesinin asit saldırısına maruz kalan çimento bazlı yüksek mukavemetli kompozitlerin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesine etkisi
- Tez No: 655876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ, DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İyileştirilmiş bir basınç dayanımı değerine sahip olan yüksek mukavemetli beton, çekme dayanımı eksikliğinden kaynaklanan gevrek kırılmanın sebep olduğu doğal zayıflığı ortadan kaldıran lif takviyesiyle üretilebilir. Bu tez, farklı hacimsel oranlara sahip tek tip (çelik veya cam) fiber veya hibrit çelik-cam fiberler kullanılarak yüksek performanslı çimento esaslı kompozitlerin (YPÇEK) mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi üzerine deneysel bir çalışma sunmaktadır. Ayrıca normal çimentonun silis dumanı (SD) ile kısmi yer değiştirmesinin YPÇEK'in taze ve sertleşmiş özelliklerine etkisi de araştırılmıştır. Deneysel programın bir diğer aşaması, agresif sülfürik asit (H2SO4) maruziyetinin YPÇEK üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Bu nedenle, SD ve çelik-cam elyaf takviyesinin asidik ortamlarda YPÇEK'in performansı üzerindeki rolünü araştırmak tezin en önemli amacıdır. Deney programında iki seri halinde on dört karışım hazırlanmıştır. İlk seri, bağlayıcı olarak sadece çimentoya dayanıyordu, ikinci seri ise% 85 OPC ve% 15 SF'den oluşmuştur. Takviyesiz yalın karışım kontrol grubu olarak kabul alınmıştır. Karışım hacmine göre lif yüzdeleri% 0.5 ve% 1.0 olarak belirlenmiştir. YPÇEK üretimi için su/bağlayıcı oranı 0.25 olarak sabitlenmiştir. 28, 56 ve 90 günlük ıslak kürleme yaşlarında bir dizi tahribatlı ve tahribatsız deney yapılmıştır. Asit saldırısı için bazı numuneler 28 günlük kürlemeden sonra bir ay ve iki ay boyunca % 7'lik sülfürik asit çözeltilerine maruz bırakılmıştır. Asite maruz kalmayan numuneler üzerinde yapılan testler karşılaştırma için kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, % 15 SD ile % 0.5 çelik -% 0.5 cam elyafı hibrid birleşimine sahip numunelerin daha yüksek bir eğilme dayanımı ve daha düşük kapiler su geçirimliliği sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, %1.0 çelik elyaf ve %15 SD içeren numuneler her yaşta daha yüksek basınç dayanımı göstermiştir. Bununla birlikte, cam elyaf ilavesi basınç mukavemetini düşürmüştür. Ayrıca sonuçlar, SD'nin esas olarak sülfürik aside maruz kalmaya karşı YPÇEK direncini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The high strength concrete having an improved compressive strength can be produced by addition of the fibres which eliminates inherent weakness of brittle failure due to lack of tensile strength. This thesis presents an experimental study on enhancement of the mechanical properties of high performance cementitious composites by the use of either single type (steel or glass) fiber or hybrid steel-glass fibers with different volumetric ratios. Moreover, the effect of partial replacement of ordinary cement with silica fume (SF) on the fresh and hardened properties HPCC was also investigated. Another stage of the experimental program is evaluation of the effect of aggressive sulfuric acid (H2SO4) exposure on HPCC. Hence, understanding the role of SF and steel-glass fiber reinforcement on the performance of HPCC under acidic environments is the main aim of the thesis. In the experimental program, fourteen mixes in two series were prepared. The first series was based on only cement as the binder, while the second series consisted of 85% OPC and 15% SF. Unreinforced plain mix was considered as a control group. The percentages of fibres by the volume of mixtures were 0.5% and 1.0%. Water to binder ratio was fixed as 0.25 for HPCC production. A series of destructive and non-destructive tests were done at different ages 28, 56 and 90 days of moist curing. For acid attack a number of samples were exposed to 7% sulfuric acid solutions for one month and two months after 28 days of curing. The tests on the non-exposed specimens were carried out for comparison. The experimental results indicated that specimens with a hybrid combination of 0.5% steel-0.5%glass fiber with 15% SF exhibited a higher flexural strength and lower capillary water permeability. Also, specimens with 1.0% of steel fiber and 15% SF showed higher compressive strength at all ages. Nevertheless, addition of glass fibers decreased compressive strength. Furthermore, the results showed that SF mainly enhanced the HPCC resistance against sulfuric acid exposure.