Dişbudak ağacı yaprağı suyunun çimento harcının fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri üzerindeki etkisi
The effect of fraxinus excelsior leaves water on the physical, mechanical and durability properties of mortars
  1. Tez No: 655960
  2. Yazar: GÜRKAN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye' de son yıllarda önemli büyüme kaydeden beton sektörü iş güvenliği açısından kendine özgü risklere sahiptir. Bu sektörde çalışanlar betonun üretimden sahada alt yapı imalat aşamasına kadar farklı risklere maruz kalmakta ve iş güvenliğini sağlamak sektör için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu bağlamda sektöre çözüm üretmek amacıyla, bu proje çalışmasında beton sektörünün iş sağlığı ve güvenliği açısından incelemesi yapılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle beton üretimi, iş güvenliği ve risk gibi konularda literatür taraması yapılmış ve iş güvenliği konusunda Türkiye' de yapılmış yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiştir. Bu araştırma doğrultusunda beton sektöründeki riskler belirlenmiş ve bu riskleri yok edecek ya da azaltacak çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey 'concrete sector recorded significant growth in recent years has the unique risks in terms of job security. Employees in this sector are exposed to different risks from concrete production to infrastructure production in the field and ensure occupational safety for the sector. It poses an important problem. In this context, in order to find a solution for the sector, the concrete sector was examined in terms of occupational health and safety in this project study. primarily production of concrete under study, and literature on issues such as job security and business risks made about the security of Turkey 'has also done master's and doctoral theses examined. In line with this research, the risks in the concrete industry were identified and solutions to eliminate or reduce these risks were proposed.