Tavşanlarda deneysel laminektomi modelinde lokal uygulanan vankomisinin intradural etkisinin (BOS düzeyi) araştırılması ve histopatolojik değerlendirilmesi
İnvestigation and histopathological evaluation of intradural effect (CSF level) of locally applied vancomycin in experimental laminectomy model in rabbits
- Tez No: 656226
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKÇALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İntravenöz yolla ve omurga üzerine direkt lokal uygulanan vankomisinin kan beyin bariyerini geçip geçmediği ve santral sinir sistemi üzerindeki histopatolojik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem : Çalışmaya toplam 18 tavşan, üç grup halinde alındı. 1. grup kontrol grubu olarak belirlendi ve laminektomi sonrası yara kapatıldı. 2. gruba laminektomi sonrası lokal vankomisin (30mg/kg, total doz 50mg) uygulandı. 3. gruba da laminektomi sonrası intravenöz vankomisin (10mg/kg, total doz 30mg) yapıldı. Deneklerden ameliyat sonrası 6. 12. 24. saatlerde BOS ve serum örnekleri alındı. Tüm numunelerden LC-MS/MS yöntemi ile vankomisin düzeyi bakıldı. İşlem sonrası 4.haftada denekler sakrifiye edilerek lomber vertebraları blok şeklinde çıkarıldı. Kesitler epidural fibrozis açısından derecelendirildi ve histopatolojik analizi yapıldı. Biyokimyasal analizler ve patolojik incelemeler ile sonuçların istatistiksel analizi çift kör olarak çalışıldı. Bulgular: Üç grubun ölçüm değerleri karşılaştırıldığında, intravenöz vankomisin uygulanan grupta 6. saatte alınan BOS örneklerinde vankomisin düzeyinin kontrol-lokal vankomisin gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur (p =0.035). 12. ve 24. saatteki BOS vankomisin ölçümlerinde ise 3 grup arasında fark saptanmamıştır. İkili grup karşılaştırmasında da benzer şekilde IV vankomisin grubunda 6. saat BOS değerlerinin lokal vankomisin grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,025). Ancak 12. ve 24. saat ölçümlerinde her üç grup arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Üç grubun serum vankomisin değerleri karşılaştırıldığında, IV vankomisin ve lokal grup ile kontrol grubu arasında 6. 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
OBJECT: The aim of this study was the penetration of vancomycin from the blood-brain barrier of intravenously or directly local application on dura and evaluation of its histopathological effects on the central nervous tissue. METHODS: The study includes a total of 18 rabbits in three groups of 6 rabbits each. (1)Group 1 was determined as the control group and the wound was closed after laminectomy. (2) Local vancomycin (30 mg/kg, total dose 50mg) was applied to the second group after laminectomy.(3) Intravenous vancomycin (10 mg/kg, total dose 30mg) was applied to the third group after laminectomy. CSF and serum samples were taken from the subjects at the 6th, 12th and 24th hours postoperatively. Vancomycin levels were measured in all samples by LC-MS / MS method. In the 4th week after the procedure, the subjects were sacrificed and their lumbar vertebrae were removed as a block. Sections were graded for epidural fibrosis and histopathological analysis was performed. Biochemical analyzes, pathological examinations and statistical analysis of the results were designed as double-blind studies. RESULTS: When the measurement values of the three groups were compared, in the CSF samples taken at the 6th hour, it was found that the level of vancomycin in the intravenous vancomycin group was significantly higher than control-local vancomycin groups statistically (p = 0.035). There was no difference between the three groups in the measurements of CSF vancomycin values at 12th and 24th hours. Similarly, in the paired group comparison, the 6th hour CSF values in the IV vancomycin group were found to be significantly higher than the local vancomycin group (p = 0.025). However, there was no significant difference between the three groups in the 12th and 24th hour measurements.