Ülkelerin lojistik performans göstergelerinin dış ticaretleri üzerine etkisi
Effect of countries' logistic performance indicators on foreign trade
- Tez No: 656864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde hızla küreselleşen dünyada dış ticaret gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Küresel piyasada ticaret yapmak ve var olan payını artırmak isteyen firma ve ülkeler açısından düşük maliyetli ve kaliteli hizmet sunmak oldukça önemlidir. Rekabet düzeyi her geçen gün artan küresel piyasalarda, teknolojinin standartlaşması ve üretimin pazardan uzak ancak düşük maliyetli girdi sağlayan coğrafyalarda yapılması gibi etkenler nedeniyle üretim maliyetlerinde rekabet avantajı sağlamak da zorlaşmaktadır. Öte yandan pazardan uzaklaşan ve dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleşen üretim sonucu ürünün pazara ulaşması noktasında lojistik maliyetler ve zaman maliyeti de önemli hale gelmektedir. Tüm bu süreç sonucunda lojistik hizmetlerin önemi gerek firma düzeyinde gerekse ülke düzeyinde artmaktadır. Bu bağlamda araştırmada, 73 ülkenin lojistik performanslarının ihracat ve dış ticarete olan etkisi Lojistik Performans Endeksi yardımıyla ortaya konulmuştur. Araştırmada panel verilerin regresyon analizi için Driscoll ve Kraay (1998)'a ait Driscoll-Kraay Standart Hatalar Yöntemi kullanılmıştır. Analizde, 2007, 2010, 2012, 2014, 2016 ve 2018 yıllarına ait İhracat/GSYİH ve Dış Ticaret/GSYİH oranlarındaki değişimler üzerinde Lojistik Performans Endeksi değerlerindeki değişimin etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Lojistik Performans Endeksi ve alt bileşenlerinin ihracat ve dış ticaret üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca hem ihracat hem de dış ticaret açısından, rekabetçi fiyatlarla sevkiyat yapabilme kabiliyeti diğer bileşenlere oranla ön plana çıkmıştır. Araştırma bulgularının, lojistik ve dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren ilgili kişi, kurum ve kuruluşların yatırım ve faaliyet planlamalarına fayda sağlayabileceği ve ayrıca gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly globalizing world, foreign trade is becoming more and more important day by day. It is very important to provide low-cost and quality service for companies and countries that want to trade in the global market and increase their existing share. In global markets, where the level of competition is increasing day by day, It is also difficult to gain a competitive advantage in production costs due to factors such as the standardization of production technology and production in regions far from the market but providing low-cost input. On the other hand, at the point of reaching the market as a result of the production that takes place in various parts of the world and away from the market, logistics costs and time costs are also becoming important. As a result of all this process, the importance of logistics services is increasing both at the company and the country level. In this context, the effect of logistics performances of 73 countries on exports and foreign trade has been revealed with the help of the Logistics Performance Index. Driscoll-Kraay Standard Errors Method of Driscoll and Kraay (1998) was used for regression analysis of panel data in the study. In the analysis, the effect of the change in the Logistics Performance Index values on the changes in Export / GDP and Foreign Trade / GDP ratios of 2007, 2010, 2012, 2014, 2016 and 2018 was examined. As a result of the research, it was seen that the Logistics Performance Index and its sub-components had a positive and significant effect on exports and foreign trade. In addition, the ability to ship at competitive prices has come to the fore compared to other components, both in terms of export and foreign trade. It is thought that the findings of the research will benefit the investment and activity planning of the relevant persons, institutions and organizations operating in the logistics and foreign trade sector and will also shedlight on future studies.