Türkiye'nin yerel kırsal kalkınma strateji içerisinde rekabet edilebilir bir tarım sektörü için finansal kaynakların planlanması üzerine bir araştırma
A research on the planning of financial resources for a competitive agriculture sector within the framework Turkey's local rural development strategy
- Tez No: 656934
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET METİN ARTUKOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezde tarım sektörünün finanse edilmesi sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve planlama yaklaşımlarında dikkat edilmesi gereken unsurlar incelenmiştir. Bu kapsamda saha araştırması yapılmış ve çok sayıda çiftçi ile görüşmeler yapılarak tarımsal üretim yapısı, gelir durumu, finansman kullanım alışkanlıkları ve sektöre ilişkin tutum ve tercihleri ortaya koyulmuştur. Toplanan veriler ışığında tarım sektörünün finansman ihtiyacının dinamikleri tespit edilmiş ve çiftçilerin finansman kullanımına ilişkin durumları açıklanmıştır. Bu süreçte çiftçilerin yaşadığı sorunlar ve karşılaşılan problemlere dikkat çekilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan tüm veriler ışığında çiftçilerin gelirlerini artırma ve dolayısıyla kendi refahını artırma sürecine katkı yapabilecek, ülkenin rekabet gücüne olumlu katkı sağlayabilecek finansal kaynaklar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the way to follow the financing of the agricultural sector and the factors that should be considered in planning approaches are examined. In this context, field research has been conducted and the agricultural production structure, income status, financing usage habits and attitudes and preferences regarding the sector have been revealed by conducting interviews with many farmers. With this data collected, the dynamics of the financing needs of the agricultural sector were determined and the situation of farmers regarding the use of financing was explained. During this process, attention was drawn to the problems experienced by farmers and the problems encountered. As a result, within the scope of the research, financial resources that can contribute to the process of increasing the income of farmers and thus their own welfare and that can contribute positively to the competitiveness of the country are recommended.