Kapalı bina içi atmosferinin radon ürünlerinden arıtılması için filtrasyon sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 65709
  2. Yazar: ALİ HÜRYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURULLAH KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET KAPALI BİNA İÇÎ ATMOSFERİNİN RADON ÜRÜNLERİNDEN ARITILMASI İÇİN FİLTRASYON SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ HÜRYAŞAR,Ali Yüksek Lisans Tezi; Fen Bilimleri Enstitüsü Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Mehmet N.KUMRU Haziran, 1997 Bina içi atmosferdeki radon, kullanılan sudan bina materyallerinden, topraktan, dış havadan kaynaklanmaktadır. Radon ve ürünleri konsantrasyonu bina içinde yaşayan insanlar için bir risk oluşturmaktadır. Bunun için yapılan çalışmalarda bina içi radon konsantrasyonunu azaltma işlemleri yapılmaktadır. Vantilasyon, elektroiyonizasyon, tabi havalandırma vb. yöntemlerin hepsinin ortak amacı radon ve ürünlerini bina içi atmosferden temizlemektir. Bu çalışma bina içi radon ve ürünlerinin temizlenmesinde yeni bir tekniğin geliştirilmesidir. Geliştirdiğimiz yeni temizleme işlemi, vantilasyon ve yüksek basınçlı yağ püskürtme esasına dayanmaktadır. Vantilasyon işleminden sonra basınç odasına alman radon ve ürünleri yüksek basınçlı yağla bombardıman edilerek yağ partikülerine yapışması sağlanır. Böylece bina içi atmosfer radon ve ürünlerinden temizlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT DEVELOPING A FILTRATION SYSTEM TO REMOVE RADON DAUGHTERS FROM INDOOR ATMOSPHERE HÜRYAŞAR,Ali MSc in Nuclear Sci. Supervisor:Assoc.Prof.Dr.Mehmet N.KUMRU June, 1997 Radon in the atmosphere of a building originates from the used water, material of the building, soil and outside water. The concentration of unionised radon and its daughters can be a risk for the human beings living in the building. For this reason, in the studies about the are subject procedures for devrearing the radon concentration in the buildings are being performed. The common aim of the methods such as ventilation, ionisation, natural ventilation etc. is to remove radon ant its daughters form the in building. In this study, for the removal of radon and its daughters from the building, a news technical system has been developed. İn the removal procedure that we have developed. In the removal is based an ventilation and oil sputtering with a high pressure. After ventilation procedure, radon and its daughters which are then in the pressure room are bombarded with a high pressure and their commotion with the oil particles is performed. Hence, the atmosphere in the building is being removed from radon and its daughters.