Gelenekselden moderne masal anlatıcılığının evrilmesi: Hatay örneği
Evolution of storytelling from traditional to modern: The case of Hatay
  1. Tez No: 657292
  2. Yazar: LEYLA FUNDA ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL REYHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Hatay çok kültürlü yapısından dolayı önemli bir şehirdir. Dolayısıyla bu çok kültürlü yapıdaki çeşitlilik sözlü kültür ürünlerine de yansımıştır. Sözlü kültür ürünlerinin en önemlilerinden olan masallar da bu kültür çeşitliliğini üzerinde taşımaktadır. Bu çalışmada, anlatıcılık ve anlatıcılığın geldiği durum Hatay masalları ve masal anlatıcıları üzerinden verilmek istenmiştir. Amaç; anlatıcı ve anlatıcılığın yapılma sebeplerini, insanların neden bir anlatıcıya ihtiyaç duyduklarını ve bu sebeple son dönemlerde ortaya çıkan modern masal anlatıcılığının oluşma döngüsünün nasıl gerçekleştiğini sebepleriyle ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada masal anlatıcılığının durumu kaynak kişilerle görüşülerek ve literatür çalışmasına dayandırılarak ele alınmıştır. Bu çalışma; giriş, dört temel bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle araştırma sahası olan Hatay ile ilgili genel bilgiler verilmiş, burada derlenen masallar ve masal anlatıcılığı işlevsel açıdan değerlendirilerek Hatay'da masal anlatıcılığının gelenekselden moderne değişim süreci ele alınmıştır. Anlatıcılık geleneği eski zamanlardan itibaren süre gelmektedir. Masal anlatıcılığının Hatay'da da bir şekilde devam ettiği ve çağın ihtiyaçlarına göre yeni şekliyle de karşımıza çıktığı görülmüştür. Masal anlatıcılığının geçmişten günümüze Hatay'da geldiği bu durum sahada tespitler yapılarak açıklanmıştır. Bu durumu açıklamak için İşlevsel Kurama başvurulmuştur. Çalışma, kuramın da konusunu oluşturan anlatıcı, aynı zamanda dinleyici ve icra ortamı, metin, müzik ve kıyafet unsurları üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda, birçok farklı ortamda farklı anlatıcıdan derlenen masallar, masal anlatıcılığının gelenekselden moderne evrilmesi durumunu Hatay üzerinden anlamamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Hatay is a significant city in terms of having a mosaic structure. Therefore, the diversity of this mosaic structure is also reflected in oral culture items. Tales, being one of the most important items of oral culture, also carry this cultural diversity. This study aims to give the current situation of narrative and narrators through tales and storytellers of Hatay. The purpose is to explain the reasons of narrators and narrative, why people need a narrator and specify how the formation cycle of modern storytelling has emerged recently. In this study, the situation of storytelling is discussed by interviewing the source people and based on a literature study. This study consists of introduction, four main parts and conclusion. In this study, firstly, general information about the research field Hatay is given, then the tales and storytelling that are compiled in Hatay are evaluated functionally and the transformation process of storytelling in Hatay from traditional to modern is discussed. The tradition of narration has been going on since ancient times. It is observed that narration continues in Hatay and appears in a new form according to the needs of the new age. This situation that narration has come from past to present in Hatay has been explained by making observations in the field. Functional theory has been used to explain this situation. The situation has also been examined through the narrator, listener, performance place and elements of text, music and dress which constitute the subject of the theory. In this context, tales compiled from different narrators in many different environments have enabled us to understand the evolution of narrative from traditional to modern in Hatay.