Cryptosporidiosis'li buzağılarda inek kolostrumunun tedavideki etkinliğinin ve kan serumundaki proteomik yapı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of cow colostrum on treatment and its effect on proteomic structure in blood serum in calves with cryptosporidiosis
- Tez No: 657308
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Cryptosporidiosisli buzağılarda tedavi amaçlı kolostrumun, bikarbonatlı veya bikarbonatsız şekilde paramomisin ile kombine edilmesinin, etkinliği ve serum proteomik profiline etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ilk kez yüksek ve düşük kaliteli kolostrumların proteomik analizlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, yalnızca Cryptosporidium ile enfekte, 21 günden küçük 30 Holştayn buzağı üç eşit gruba ayrılmıştır. Her üç gruba 1x100 mg/kg dozunda paramomisin (5 gün) ilave olarak, Grup 1 ve 2' ye 2x250 ml kolostrum (3 gün) ve Grup 1'e kolostrum öncesinde 2x6 g sodyum bikarbonat uygulanmıştır. Tedavi öncesinde ve sonrasındaki 10 gün buzağıların klinik muayeneleri, dışkı skorlaması ve ookist sayımları yapılmıştır. Tedavinin 0, 1, 2, 3, 5 ve 7. gün serumlarından Brix% ve total protein (TP), 0 ve 3. günde immunglobulin G (IgG), gammaglutamyltransferase (GGT) ölçümleri ve proteomik analizler yapılmıştır. Dışkı skorları, Grup 1 ve 2' de 2.
Özet (Çeviri)
Aim of the presented study was investigate the effect of using colostrum combined with or without bicarbonate in addition to paramomycin, on the treatment outcome and serum proteomic profiles in calves with cryptosporidiosis. Inaddition, it was aimed to compare proteomic analysis results of high and low quality colostrums for the first time. Thirty Holstein calves younger than 21 days that were infected only with Cryptosporidium spp. were allocated into three equal groups. Paramomycin was administered 1x100 mg / kg for 5 days to all three groups. Additionally 250 ml colostrum was fed twice a day for 3 days to Groups 1 and 2. Additionally Group 1 recieved 6 g oral sodium bicarbonate twice a day before colostrum administration. Clinical examinations, fecal scoring and oocyst counts of calves were conducted before and 10 days following the initiation of treatment. Brix% and total protein (TP) levels were analysed from sera at day 0, 1, 2, 3, 5 and 7 days; immunoglobulin G (IgG), gamma-glutamyltransferase (GGT) measurements and proteomic analyzes were performed at day 0 and 3 day.