Turkish validity and reliability study of infant movement motivation questionnaire
İnfant hareket motivasyon anketinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlilik çalışması
  1. Tez No: 657458
  2. Yazar: EBRU ALTUNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmanın amacı bebeklerin motivasyon, aktivite, keşif ve uyum davranışlarını değerlendiren Infant Hareket Motivasyon Ölçeği (IHMA) ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlilik çalışmasının yapılmasıdır. Çalışmaya Cerebral Palsy Türkiye Aile Danışma Merkez'inde 0-12 ay arasında 163 bebek dahil edilmiştir. Nörolojik tanıya sahip, görme, işitme kaybı bulunan, genetik, metabolik tanısı bulunan bebekler çalışma dışı bırakılmıştır. IHMA, Erken Gelişim Envanteri II ve sosyo demografik anketler ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Güvenilirlik değerlendirmesinde iç tutarlılık Cronbach Alfa, zamana göre değişmezlik ICC (Intraclass Correlation Coefficient), geçerlilik değerlendirmesinde faktör analizi ve IHMA ile EGE II anketlerinin ilişkisi incelenmiştir. Test tekrar test güvenilirliği için %95 güven aralığında çift yönlü rastgele etkili sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile 0,976 bulunmuştur. Infant Hareket Motivasyon Ölçeğinin iç güvenilirliği (Cronbach's Alpha) 0,944 olarak bulunmuştur. Üç item silindiğinde toplam Cronbach's Alpha değeri yükseldiği için bu maddeler ölçekten çıkarılarak yeni Cronbach's Alpha değeri 0,963 olarak tespit edilmiştir. Principal component varimax analizinde madde yüklerine göre keşif başlığında 11 item, aktivite başlığında 5 item, motivasyon başlığında 5 item, uyum başlığında 4 item tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to conduct the Turkish validity and reliability study of the Infant Movement Motivation Questionnaire (IMMQ) scale, which evaluates the motivation, activity, and exploration and adaptation behavior of infants. Study on Cerebral Palsy Family Counseling Centers in Turkey has been included 163 infants between 0-12 months. Babies with neurological diagnosis, vision, hearing loss, and genetic and metabolic diagnosis were excluded from the study. IMMQ, Ages and Stages Questionnaire II and socio-demographic surveys were completed by parents. Internal consistency in reliability assessment Cronbach Alfa, time invariance ICC (Intraclass Correlation Coefficient), factor analysis for validity assessment and the relationship between IMMQ and ASQ II questionnaires were investigated. For test-retest reliability, 0.976 with bidirectional random effect in-class correlation coefficient (ICC) was found in the 95% confidence interval. The internal reliability of the Infant Movement Motivation Questionnaire (Cronbach's Alpha) was found to be 0.944. As the total Cronbach's Alpha value increased when three items were deleted, these items were removed from the scale and the new Cronbach's Alpha value was determined to be 0.963. According to the principal component varimax analysis, 11 items were found in the exploration title, 5 items in the activity title, 5 items in the motivation title, and 4 items in the Adaptability title.