Samsun ili Çarşamba ilçesi Epçeli köyü merası ıslah projesi etkinliğinin belirlenmesi
Determination of effectiveness of pasture improvementproject of Epçeli village in Çarşamba district of Samsun province
- Tez No: 657888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Samsun ili Çarşamba İlçesi Epçeli Köyü merasında, ıslah ve amenajman uygulamalarının botanik kompozisyon, verim ve otlatma kapasitesi üzerinde yaptığı değişimi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Islah öncesi vejetasyon ölçümünde, türlerin botanik kompozisyondaki oranlarının %51 baklagil (10 tür), %13 buğdaygil (4 tür) ve %36 diğer familyalardan (10 tür) oluştuğu, ıslah sonrasında ise %20.4 baklagil (12 tür), % 30.5 buğdaygil (8 tür) ve %49.1 diğer familyalar (26 tür) biçimine dönüştüğü belirlenmiştir. Uygulamalar meradaki azalıcı türlerin oranını etkilememiş, çoğalıcı türlerin oranını %14'ten %25.4'e yükseltmiş, istilacı türlerin oranını ise %63'den %51,6'ya düşürmüştür. Gerçekleştirilen mera ıslah uygulamalarının, türlerin toprağı kaplama oranı, mera sağlığı ve durum sınıfını değiştirecek düzeyde bir etki göstermediği, bununla beraber kuru ot verimini, otlatma kapasitesini, yem bitkisi ekiliş ve üretim miktarını artırdığı belirlenmiştir. Kuru ot verimi 135 kg da-1'dan 423,3 kg da-1'a, otlatma kapasitesi 39,6 HB'den 124,3 HB'ye yükselmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen ıslah ve amenajman uygulamalarının köy merasının genel performansını artırdığı belirgin biçimde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the impact of improvement and management applications on botanical composition, yield and grazing capacity of Epçeli Village Pasture located in Çarşamba, Samsun. The botanical composition has been consisted of 51% legumes (10 species), 13% wheat (4 species) and 36% other families (10 species) in the beginning vegetation measurement. After improvement applications, the botanical composition has been shifted to 20.4% legume (12 species), 30.5% wheat (8 species) and 49.1% other families (26 species). Improvement applications have not shown an effect on the proportion of decreasing species but increased the proportion of increasing species (14% to 25.4%) and decreased the proportion of invasive species (63% to 51.6%) in the pasture. The pasture improvement practices have not affect the soil coverage rate of species, pasture health and condition class. The hay yield, grazing capacity, forage crop cultivation and production amount has increased significantly. The improvement applications have increased hay yield of pasture from 135 kg da-1 to 423.3 kg da-1, and the grazing capacity from 39.6 AU to 124.3 AU. It is seen that the pasture improvement and management practices have markedly increased the all over performance of the village pasture.