Seramik döküm çamuru ve sır bünyelerinde (1200 C) opaklık ve matlık veren bileşiklerin ve oksitlerin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of opacity and matting compounds and oxides in ceramic casting clay and glazes (1200 C)
- Tez No: 657957
- Danışmanlar: PROF. EMEL ŞÖLENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toprak kullanım eşyalarının yapımından itibaren seramik üretimi sürekli gelişme göstermiştir. Sanatsal ve günlük kullanım eşyalarının üretimi açısından fonksiyonellik, verimlilik, dayanıklılık, daha az maliyet gibi amaçlarlar ve üretim süreci değişim göstermiştir. Bilimsel gelişmeler, hammaddelerin doğadan elde edilmesinin ve işlenip, üretilmesini olumlu yönde etkilemiştir. Maliyeti yüksek olan hammaddeler yerine doğal kaynağı çok bulunan ve daha ucuz elde edilen hammaddeler seramik üretimine dahil edilmiştir. İnorganik hammaddelerin çamur ve sır bünyelerinde fiziksel ve görsel etkiler yaratır. Bu etkiler çamur ve sır bünyelerindeki miktarlarına, pişirim derecelerine, pişirim ortamının atmosferine göre farklılıklar gösterir. Bu araştırmada; Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde bulunan döküm çamuru kullanılmak üzere şeffaf sır reçetesi oluşturulmuş; bu reçeteye ek olarak opaklaştırı ve matlaştırıcı hammaddeler kullanılmış ve etkileri incelenmiştir. Bu hammaddeler belli oranlarda şeffaf sırlara ve döküm çamuruna eklenmiş, sır üretiminde az ve çok kullanılan hammaddelerle olarak gruplandırılıp, üçlü artan sistemde denemeler yapılmıştır. Verimlilik ve sanatsal etkisine göre başarılı bulunan sır denemeleri üç boyutlu objelerde denemiş ve testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic production has continuously improved since the production of objects using soil. Functionality, efficiency, durability and less cost are aimed in terms of the production of objects and daily use objects, so the production process has also changed. Scientific developments positively affected the extraction of raw materials from natüre and their processing and production. Instead of high-cost raw materials, raw materials with more natural resources and obtained cheaper have been included in ceramic production. Inorganic raw materials create physical and visual effects on mud and glaze. These effects different from depending on the amount in the mud and glaze, the firing temperature and the atmosphere of the firing environment. In this study; A transparent glaze recipe was created to use casting mud in Anadolu University Faculty of Fine Arts Ceramics Department. In addition to this recipe, opacifying and matting raw materials were used and their effects were examined. These raw materials were added to transparent glazes and casting mud in certain proportions, grouped with less and more used raw materials in glaze production and tests were carried out in the triple increasing system. Glaze trials, which were found successful in terms of productivity and artistic effect, were tried and tested on three dimensional objects.