Evli bireylerde bağlanma stillerinin benlik saygısı, toplumsal cinsiyet rolleri ve ayrılık ansiyetesi üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi
Investigation the predictive effect of attachment styles on self esteem, gender roles and seperation anxiety in married individuals
- Tez No: 658372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ANUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı elde edilen veriler doğrultusunda, evli bireylerde bağlanma stillerinin benlik saygısı, toplumsal cinsiyet rolleri ve ayrılık anksiyetesi üzerinde yordayıcı etkisi olup olmadığını saptamaktır. Araştırmanın örneklemi Konya ilinde yaşayan evli bireyler arasında oluşmaktadır. Araştırmaya 249 kadın ve 151 erkek olmak üzere toplam 400 evli birey katılmıştır. Bu araştırmada veriler, Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi ile elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre: Güvenli bağlanmanın, korkulu bağlanma ve kayıtsız bağlanma, benlik saygısı, toplumsal cinsiyet rolleri tutum ve ayrılma anksiyetesi ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Korkulu bağlanma, kayıtsız bağlanma, benlik saygısı ve ayrılma anksiyetesi ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu gözlenirken saplantılı bağlanma, benlik saygısı, toplumsal cinsiyet rolleri tutum ve ayrılma anksiyetesi ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki gösterdiği bulunmuştur. Kayıtsız bağlanmanın ise benlik saygısı ve ayrılma anksiyetesi ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki gösterdiği ve yetişkin ayrılma anksiyetesi, benlik saygısı ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda güvenli, saplantılı ve kayıtsız bağlanma stillerinin benlik saygısını istatistiksel olarak anlamı şekilde yordadığı belirlenmiştir. Güvenli ve saplantılı, korkulu bağlanma stillerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumunu istatistiksel olarak anlamı şekilde yordadığı belirlenmiştir. Korkulu saplantılı ve kayıtsız bağlanma stillerinin yetişkin ayrılık anksiyetesini istatistiksel olarak anlamı şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether attachment styles in married individuals have a predictive effect on self-esteem, gender roles and adult separation anxiety. The sample of the study is among married individuals living in Konya. A total of 400 individuals, 249 women and 151 men, participated in the study. In this study, the data were obtained by Demographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Gender Roles Attitude Scale, Relationship Scales Questionnaire, Adult Separation Anxiety Questionnaire. According to the findings: It was determined that secure attachment has a negative significant relationship with fearful attachment and dismissive attachment, self-esteem, gender roles attitude and separation anxiety. Fearful attachment, dismissive attachment, self-esteem and separation anxiety were found to be positively correlated, while preoccupied attachment, self-esteem, gender roles attitude and separation anxiety showed a positive significant relationship. Dismissive attachment, on the other hand, was found to be positively correlated with self-esteem and separation anxiety, and had a positive significant relationship with adult separation anxiety, self-esteem, and gender roles attitudes. As a result of the regression analysis, it was determined that secure, preoccupied and dismissive attachment styles statistically significantly predicted self-esteem. It was determined that secure and preoccupied, fearful attachment styles statistically significantly predicted gender roles attitudes. It was determined that fearful dismissive attachment styles statistically significantly predicted adult separation anxiety.