Palpe edilemeyen meme lezyonlarının eksizyonunda kullanılan manyetik çekirdek ve radyo frekans yöntemlerinin simülasyon modelinde karşılaştırılması
Comparison of magnetic seed and radio frequency methods used for the excision of non-palpeable breast lesions in simulation model
  1. Tez No: 658828
  2. Yazar: AHMET NECATİ ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Klinik olarak palpe edilemeyen meme lezyonlarının operasyon sırasında saptanmasında kullanılan MagSeed ve RFID yöntemlerinin, simülasyon model üzerinde karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Aynı boyutlarda ve ağırlıkta hindi göğsü ve kuru üzüm taneleri ile hazırlanan 20 simülasyon modeli (10 MagSeed, 10 RFID) oluşturuldu. MagSeed tohumu ve RFID anteni üzümlerin içine yerleştirildi. İşaretlenen kuru üzümler hindi göğsü içerisine yerleştirildi. Manuel tespit probları ile (Sentimag, LOCalizer) işaretli kuru üzümlerin lokalizasyonu tespit edildi ve cilde izdüşümü kalemle işaretlendi. Üzümler bir miktar komşu hindi göğsü dokusu ile birlikte çıkarıldı. İşlem süresi, insizyon uzunluğu, çıkarılan toplam doku hacimleri ve ağırlıkları, cerrahi sınır negatifliği, re-eksizyon oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki yöntemle de palpe edilemeyen lezyonlar başarı ile eksize edildi. Yöntemler arasında çıkarılan toplam doku hacmi, çıkarılan doku ağırlıkları, cerrahi sınır negatifliği, re-eksizyon oranları üzerinde her iki yöntemin birbirine üstünlüğü saptanmadı. MagSeed grubunda işlem süresi anlamlı olarak daha kısa; insizyon uzunluğu ise daha uzun saptandı. Sonuç: Bu deneysel çalışmada MagSeed ve RFID yöntemlerinin, lezyonun doğru lokalizasyonu, çıkarılan meme hacmi-ağırlığı, cerrahi sınır negatifliği ve re-eksizyon oranları açısından birbirine benzer sonuçlar gösterdiği ve güvenilir bir şekilde her iki yöntemin de kullanılabilirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to compare the MagSeed and RFID methods used in the detection of breast lesions that are not clinically palpable during the operation on the simulation model. Methods: 20 simulation models (10 MagSeed, 10 RFID) were created with turkey breast and raisin grains of the same size and weight. MagSeed seed and RFID tag were placed into the raisin grains. The marked raisins were placed into the turkey breast. The localization of marked raisins marked were detected with manual detection probes (Sentimag, LOCalizerTM), and the projection on the skin was marked with a pencil. The marked raisins grains were removed along with the adjacent turkey breasts. Processing time, incision length, total tissue volumes, and weights removed, surgical margin status, and re-excision rates were compared. Results: The non-palpable lesions were successfully excised with both methods. There was no superiority between the two methods on the total tissue volumes and weights removed, surgical margin negativity, and re-excision rates. Processing time was significantly shorter in the MagSeed group; the length of the incision was determined longer. Conclusion: In this experimental study, it was revealed that MagSeed and RFID methods showed similar results in terms of correct localization of the lesion, breast volume-weight removed, surgical margin negativity, and re-excision rates, and reliable availability of MagSeed and RFID methods has been demonstrated.