Altlık tipinin etçi piliçlerde bazı refah kriterleri ile büyüme performansı ve karkas özellikleri üzerine etkisi
The effect of litter type on some welfare criteria, growth performance and carcass characteristics in broilers
  1. Tez No: 658882
  2. Yazar: LATİF KARİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, etçi piliç yetiştiriciliğinde altlık tipinin büyüme performansı, kesim ve karkas özellikleri ile bazı refah kriterleri üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 120 erkek ve 105 adet dişi olmak üzere toplam 225 adet etçi piliç üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bir günlük yaştaki civcivler talaş, kuru ot, buğday samanı, pamuk kozası kabuğu ve çınar ağacı yaprağı altlık materyaline göre gruplara ayrılarak büyüme performansı, kesim ve karkas özellikleri, ayak tabanı ve tarsal bölge lezyonları ile göğüs tüyleri kirlilik düzeyi gibi refah kriterleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of litter type on growth performance, slaughter and carcass characteristics and some welfare criteria in broiler breeding. A total of 225 broilers, 120 males and 105 females, were used. One-day old chicks were divided into groups according to litter material such as sawdust, hay, wheat straw, cotton seed husk and plane tree leaf litter material. Growth performance, slaughter and carcass characteristics, and welfare criteria such as foot pad dermatitis, hock burn and breast plumage cleanliness were examined.