Motorlu kara taşıtları ihtiyari mali sorumluluk sigortası
Optional liability insurances for motor vehicles
- Tez No: 659020
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortaları, araç işletenin aracın işletilmesi dolayısıyla üçüncü kişilerin şahsında doğan zarardan kaynaklanan sorumluluğunun teminat altına alındığı sigortalardır. Burada esas olarak teminat altına alınan, araç işletenin malvarlığının bir bütün halinde korunması üzerindeki menfaatidir. Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası tarafından araç işletene sağlanan teminat, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası tarafından araç işletene sağlanan teminatın yetersiz kalması halinde devreye girmektedir. Zarar gören üçüncü kişilerin tazminat istemleri, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta sözleşmesinde belirlenen sigorta bedellerinin üzerinde kaldığı takdirde, fazlaya ilişkin istemler Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigorta sigortacısı tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk sigortacısı ile Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk sigortacısı arasında, zararın tazmini hususunda teminat sağlama bakımından, sıralı bir sorumluluk söz konusu olmaktadır. Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası sigorta teminatı kapsamında yer almayan rizikolar bakımından tamamlayıcı bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada, Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası özelinde; sorumluluk sigortalarının nitelikleri, sorumluluk sigortalarına uygulanacak hükümler ve sözleşmenin unsurları incelenmiş, sözleşme çerçevesinde tarafların yükümlülükleri üzerinde durulmuş, konuya ilişkin tartışmalı hususlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Optional Liability Insurances for Motor Vehicles are insurances where the liability of the vehicle operator arising from the damage to the third parties because of the operation of the vehicle is guaranteed. What is essentially guaranteed here is the interest of the vehicle operator over the protection of its assets as a whole. The guarantee provided to the vehicle operator by the Optional Liability Insurances for Motor Vehicles is applied when the coverage offered to the vehicle operator by the Highway Motor Vehicles Compulsory Liability Insurance is insufficient. In the case that the compensation claims of the injured third parties exceed the insurance amounts specified in the Highway Motor Vehicles Compulsory Liability Insurance contract, the rest of the amount are covered by the insurer under the Optional Liability Insurances for Motor Vehicles. Therefore, there is a sequential liability in providing coverage for damages between the insurer under the Highway Motor Vehicles Compulsory Liability Insurance and the insurer under the Optional Liability Insurances for Motor Vehicles. Optional Liability Insurances for Motor Vehicles plays a complementary role in terms of risks that are not covered by the coverage of Highway Motor Vehicles Compulsory Liability Insurance. In this study, in the context of the Optional Liability Insurances for Motor Vehicles; the characteristics of liability insurances, the provisions to be applied to liability insurances and the elements of the contract for the Optional Liability Insurances for Motor Vehicles were examined, the obligations of the parties in the contract were emphasized and the controversial issues on the subject were examined.